zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ján Lehotský nebo Janko Lehotský je slovenský zpěvák a skladatel, někdejší lídr slovenské skupiny Modus.

Kariéra
Absolvoval studium tance a hry na klavír na konzervatoři v Bratislavě a studium hry na housle v LŠU. Od ukončení studií působil jako hudebník ve svobodném povolání. Patří k nejúspěšnějším skladatelům slovenské moderní populární hudby. Začínal ve skupinách Ľubo Belák sextet, New Blues Five a Gentlemeni.

Skupina Modus
V roce 1972 nastoupil do skupiny Modus, v roce 1974 sa stal po personálních změnách a znovuobjevení skupiny jejím lídrem. Prostřednictvím této skupiny, zejména její činností v letech 1976-1980, široce uplatnil svůj výrazný kompoziční talent a podílel se na formování i širokém společenském prosazení rockového modelu slovenské populární hudby. V 2. polovině 70. let 20. století patřil k největším hitmakerům v Československu a jeho písně si získaly v jednotě se zachováním základních uměleckých hodnot celostátní popularitu. Ve skupině Modus se uplatnil i jako zpěvák; ve svém projevu vycházel z rozvinutého bluesového a soulového cítění a ve spojení se zastřeným, mírně chraplavým hlasem vytvořil na slovenské hudení scéně zvláštní barevně výrazný pěvecký typ.

Ocenění
- zlatá Bratislavská lyra (1979) - píseň Úsměv (interpretovala skupina Modus)
- stříbrná BL (1979) - píseň Vyznání (s Marikou Gombitovou)
- 3 bronzové BL - v. roce 1976 píseň Lúčenie (Věra Špinarová); 1980 Tajemství her, a 1982 Zrcadlo let, obě Modus
- 1. cena na mezinárodním festivalu v Sopotech (Polsko) v roce 1980 za píseň Vyznání

Hudební spolupráce
Zároveň se skupinou Modus a jeho sólisty (M. Greksa, M. Gombitová, I. Novotná, Stankovský, Vyskočány, M. Žbirka a jiní) spolupracoval jako skladatel i s českou skupinou Bezinky, H. Blehárovou, K. Duchoňem, P. Hammelem, J. Kociánovou, M. Laiferovou,P. Lipou, M. Rottrovou, V. Špinarovou, H. Vondráčkovou a jinými.

Ján Lehotský

74 let, herec, zpěvák, skladatel, hudebník

Mohli by vás také zajímat…