Mgr. Jan Němec se narodil v lyžařské rodině v Brně 22.3.1976 a lyžování je pro něj životním stylem a sportem číslo 1.Věnuje se mu od dvou let a své první závody jel už jako čtyřletý kluk. Od osmi let byl členem lyžařského oddílu Kometa Brno a...

Od osmi let byl členem lyžařského oddílu Kometa Brno a už tehdy dominoval a zcela vévodil ve všech dětských kategoriích na krajských i národních klasifikačních závodech a také na mistrovství republiky.

Vážnou brzdou jeho další sportovní kariéry v alpských disciplínách se stal nedostatek financí, který dočasně zpomalil jeho sportovní růst a potřebný trénink na ledovci byl pro něj zcela finančně nedostupný. Jelikož se nechtěl vzdát sportu svého srdce, přivedla jej tato skutečnost na myšlenku trénovat v domácích a finančně nenáročných podmínkách celoročně na travních lyžích, kterým se věnuje v současné době na světové úrovni.

Výsledky závodů v travním lyžování :
3 x titul juniorského Mistra světa ( 2x slalom, 1x obří slalom )
mnoho titulů Mistr české republiky
3 x titul Mistr světa ( slalom, kombinace, obří slalom )
1 x celkový vítěz Evropského poháru
3 x celkový vítěz Světového poháru ( tj. vítězství ve 26 závodech Světového poháru )
2.místo při vyhlašování Krále bílé stopy Svazem lyžařů ČR a byl vyhlášen nejlepším travním lyžařem století

Uplynulá sezóna byla pro Mgr. Jana Němce mimořádně úspěšná. Z celkového počtu 39 závodů vyhrál s převahou 36x a třikrát skončil na druhé pozici s velice těsným výsledkem. Ve výčtu jsou všechny závody započítávané do Světového poháru, FIS závody, PreWM v Íránu, kontinentální pohár v Japonsku a domácí české pohárové závody. Jan Němec vyhrál potřetí Světový pohár celkově a přispěl k vítězství českého družstva v hodnocení Poháru národů družstev. Na své konto si připsal samozřejmě i celkové vítězství v Českém poháru.Ve všech třech disciplínách, které se na travních lyžích jezdí, figuruje v žebříčku FIS 2004 na prvním místě.