zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ján Roháč, narozen pravděpodobně 18. června 1932 v Nitrianském Pravnu u Prievidzi, na Slovensku, byl významný československý divadelní, filmový, televizní a hudební režisér.

Po maturitě na gymnáziu absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a již během studií tíhnul k režii estrádních a zábavních pořadů. Zpočátku působil v Divadle estrády a satiry (což je pozdější Divadlo ABC). Působil i v divadle v Pardubicích, dále pak na několika pražských scénách, zejména v Divadle ABC, ve varietním music-hallu Alhambra, v Laterně magice a zejména pak v Divadle Semafor. Jeho osobité divadelní režie velice přispěly k rozvoji a popularitě této vedoucí scény divadel malých forem na počátku 60. let 20. století. Spolupracoval zde s oběma tvůrčími skupinami, jak se skupinou Jiří Suchý-Jiří Šlitr tak i se skupinou Miloslav Šimek-Jiří Grossmann. Svůj smysl pro tento žánr uplatnil také jakožto filmový režisér (spolu s Vladimírem Svitáčkem) hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, ve kterém vystupovala celá řada tehdejších hvězd populární hudby (a to včetně některých právě začínajících a tehdy zcela neznýmých interpretů - např. Eva Pilarová, Naďa Urbánková či Karel Gott a mnozí další). Známá je i jeho dlouholetá spolupráce s Miroslavem Horníčkem. Velmi významná byla i jeho dlouholetá práce pro Československou televizi, kde od roku 1968 režíroval celou řadu pořadů, hudebních seriálů i jednotlivých hudebně-zábavních filmů. Podílel se i na natáčení filmových písniček (což byla tehdejší obdoba dnešních videoklipů). Ján Roháč je dodnes považován za zakladatelskou osobnost moderní československé divadelní a televizní zábavy a to jak v České tak i ve Slovenské republice (moderní československá audiovizuální zábava). Spoluzakládal legendární Laternu magiku, podílel se na programu neméně slavného Kinoautomatu na světové výstavě EXPO'67 v kanadském Montrealu, pomáhal vytvořit tvář Divadla Semafor a to jak v přímo v divadle tak i v záznamech jeho představení pro Československou televizi.


Výběr z díla:

Divadelní režie:
Bukola aneb vrahem je pachatel (Varieté Alhambra)
Zuzana je zase sama doma (Divadlo Semafor - Jiří Suchý + Jiří Šlitr)
Dobře placená procházka (Divadlo Semafor - Jiří Suchý + Jiří Šlitr)
Hovory přes rampu (Miroslav Horníček)
Recitál Horníček-Hegerová (Miroslav Horníček a Hana Hegerová)
Dva muži někde (Miroslav Horníček)
Besídka v rašeliništi (Miloslav Šimek + Jiří Grossmann)
Zavěste prosím, volá Semafor (Miloslav Šimek a jeho hosté)

Filmové písničky:
Jezdím bez nehod
Marnivá sestřenice
Zčervená
Zhasněte lampióny
Život je pes

Televizní režie:
Dobře placená procházka (televizní film)
Písničky na zítra
Recital I. + II.
Návštěvní dny Šimka a Grossmanna
Hovory H (Miroslav Horníček a jeho hosté)
Přijela pouť (revuální pořad)
Byli jednou dva písaři (televizní seriál s Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem)
Traja chrobáci (televizní film)
… a další

Poznámka k datu narození:
Údaje o datu jeho narození se v různých zdrojích dost podstatně liší, některé zdroje uvádí datum 29.2.1932 (což byl tzv. „přestupný“ den) jiné zdroje pak uvádí datum 1.6.1932 nebo 18.6.1932

Mohli by vás také zajímat…