zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jan Schmidt je český filmový režisér, scenárista a příležitostný filmový herec.

Mládí strávil ve východčeském Náchodě v prostředí vzdělané buržoazní rodiny, otec, významný tehdejší lékař, ho kromě kulturního rozhledu připravoval na studium medicíny na některé ze světových univerzit. Shodou okolností byl během základního studia spolužákem a přítelem mladého Miloše Formana, krajana ze sousedství, s nímž se pak nadále přátelil v době studií FAMU a následně se v roce 1980 se významně podílel coby druhý režisér (second unit director) na Formanově 8 oscarovém filmu Amadeus. Dalším sousedem a známým rodiny byl o o pár let starší spisovatel Josef Škvorecký, který později na Jana Schmidta vzpomínal ve své knize Všichni ti krásní mladí muži a ženy. Největší vliv však na budoucí osud Jana Schmidta měl další krajan,spisovatel Vratislav Blažek (mj. film Starci na chmelu), jež byl jeho oddílovým vedoucím ve skautu. Právě ten ho později přivedl k filmu jako takovému a přesvědčil k nástupu na filmovou fakultu FAMU.

Po nástupu komunistů k moci byla rodina silně perzekuována, gymnazistovi Janu Schmidtovi bylo zakázáno i maturovat, zákaz byl na poslední chvíli odvolán. Studium na vysoké škole však bylo z politických důvodů zcela vyloučeno a následovalo nucené nasazení "do výroby", kde coby tovární dělník a poté rehabilitační pracovník strávil několik let. Po zmírnění režimu nakonec byl konečně přijat na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Zde však absolvoval pouze 6 semestrů a opět byl z politických důvodů nucen školu opustit. Poté na podnět přítele Vratislava Blažka zažádal o přijetí na filmovou, obor režie, byl přijat a od roku 1957 studoval na pražské FAMU ve třídě Otakara Vávry. Tento ročník se později stal nejslavnějším v historii FAMU a jedním z hlavních pilířů tzv. české Nové vlny. V jedné třídě (celkem pěti Otakarem Vávrou vybraných studentů) se totiž kromě Jana Schmidta sešli a byli spolužáky také Jiří Menzel, Věra Chytilová či Evald Schorm.

Coby filmař patří k těm méně známým režisérům tzv. české nové vlny 60. let 20. století, osobní přítel scenáristy Pavla Juráčka.

Jan Schmidt

83 let, herec, scénárista, režisér

Mohli by vás také zajímat…