zavřít
Upravit životopis

Životopis

Když bylo Jánu Tabačkovi sedm, všiml si jeho otec v zaměstnání náborového letáku. Tabaček předtím chodil v Martině jen na plavání, hokej ho ale zaujal. A také se v něm i přes počáteční nesouhlas matky prosadil.

Vždy chtěl hrát v útoku, ale trenéři jej poslali do obrany. Když přešel do "A" týmu, chtěl jej stejný trenér, který ho předtím v dorostu nechtěl v útoku ani vyzkoušet, přeškolit na forvarda... To už dvacetiletý Tabaček odmítl. Po třech sezonách v HC Martinex se přestěhoval do věhlasného bratislavského Slovanu. Hned v ročníku 2001–02 vybojoval se spoluhráči mistrovský titul a jelikož byl v roce 2001 jako 170. hráč draftován zámořským týmem Anaheimu, rozhodl se zkusit štěstí za velkou louží.

Ve farmářském týmu Cincinnati Mighty Ducks odehrál pouhých dvanáct zápasů, čtyři měsíce poté byl mimo hru. Po smolném roce se proto vrátil zpět do Slovanu, s nímž nejprve prohrál ve finále s Trenčínem, ale po ročním půstu slavil znovu titul. Dvakrát se jen díky smůle nedostal na mistrovství světa v dresu slovenské reprezentace.

Progresivního beka si vyhlédla Sparta, a proto Tabaček v létě 2005 přestoupil do Prahy. Jenže tam ho potkala obrovská porce smůly. V extralize si za Spartu zahrál jen 23 minut proti Litvínovu. Pak nešťastně nalétl do mantinelu a odnesl to zlomenou lýtkovou kostí a zpřetrhanými vazy. Vynechal šestatřicet zápasů, marodil dlouhé čtyři měsíce. Ve zbytku sezony pomohl čtyřmi body k postupu do play off na poslední chvíli, nakonec se radoval z dalšího titulu, prvního českého. O rok později se mu už větší zranění vyhnula, potýkal se však se slabší koncovkou, vstřelil jen dvě branky. Tabaček není často vylučovaným hráčem, během základní části sezony 2006/2007 byl druhým nejméně trestaným sparťanským obráncem, hned za Františkem Ptáčkem.

Během dvou let si společně s manželkou zamilovali Prahu a tak před play off 2007 podepsal novou dvouletou smlouvu. Se spoluhráči ve vyřazovacích bojích vybojoval další titul. Tabaček tak má unikátní sbírku čtyř zlatých medailí z posledních šesti let, titul vyhrál třikrát za sebou...