zavřít
Upravit životopis

Životopis

Janek Ledecký (Jan Ledecký) je český zpěvák, kytarista a skladatel, který se narodil 27. července 1962 v Praze. Patří mezi nejoblíbenější umělce v České Republice, který se proslavil i v zahraničí. Se svoji ženou Zuzanou mají syna Jonáše a dceru Ester.

Studium
Po základní škole odmaturoval na gymnáziu Sladkovského a následně šel studovat na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kterou ukončil s titulem JUDr. Práva šel tehdy studovat, aby se vyhnul vojně a udělal radost svým rodičům. Zároveň nevěřil, že by se mohl muzikou uživit. Jeho tehdejší idolové bratři Tesaříkové, se totiž živili jako umývači výloh a další z idolů, Ivan Hlas, byl prodavač v knihkupectví. Po studiu se ovšem rozhodl pustit do hudby naplno a právničině se nevěnovat vůbec. Teď už každý ví, že to bylo správné rozhodnutí, které se Jankovi rozhodně vyplatilo.

Dcera Ester Ledecká a syn Jonáš Ledecký
Janek Ledecký má dceru Ester Ledeckou (nar. 23. Března 1995), kterou znají všichni příznivci zimních sportů. Je totiž skvělá česká snowboardistka a alpská lyžařka. Je dvojnásobnou juniorskou mistryní světa ve snowboardingu, vítězka světových pohárů, reprezentovala naši zemi na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči, kde se umístila na předních pozicích. Zúčastnila se také Mistrovství světa 2017. Na Zimních olympijských hrách 2018 v Jižní Koreji zvítězila v superobřím slalomu žen.

Jankův syn Jonáš (nar. 24. Září 1993) je český výtvarník a komiksový kreslíř. Od malička se také věnoval snowboardingu, byl v juniorské reprezentaci. Kvůli grafické škole ale pověsil profesionální snowboarding na hřebík. Mimo to se také věnuje hudbě. Se svojí skupinou dělali předkapelu např. Peterovi Nagymu. Zahrál si také ve filmu Snowboarďáci.

Žena Zuzana
Jankova žena Zuzana byla závodní krasobruslařka. Seznámili se při státnicích. Přestože studovali na stejné škole, během studií se moc nepotkávali. Janek byl zaneprázdněn kapelou Žentour a Zuzana se věnovala krasobruslení. Zajímavostí je, že její tatínek je náš hokejový reprezentant Jan Klepač.

Sport
Ledecký je také aktivním sportovcem. Momentálně na první místo řádí windsurfing. V době studií hrál ragby. Kvůli častým zraněním, které mu znemožňovali hru na kytaru, přešel na softbal. Od 3 let lyžuje, takže Ester šla částečně v jeho šlépějích.

1981-1991 - první kapela a první úspěchy
Janek Ledecký začal svojí hudební kariéru v roce 1981, kdy byl přijat do vokálního septetu Jany Koubkové s názvem „Horečka Band“. Ve stejném roce se stává frontmanem české popové kapely Žentour, která se původně jmenovala Hemenex. První veřejné vystoupení s Žentourem, se konalo na podzim roku 1982 Na Chmelnici, kdy vystoupili jako předkapela rockové kapely Abraxas. První desku, s názvem Žentour 001 vyšlo v roce 1987. V roce 1989 skupina uspěla v TV hitparádě “Triangl”, kde s písničkou “Utajený světadíl” vyhrála 3x po sobě. Ten stejný rok získává kapela na nejprestižnějším Československém mezinárodním hudebním festivalu Bratislavskou lyru za píseň “Promilujem celou noc”. Po úspěchu písně následoval singl “Všechno bude fajn”, který otevřel skupině brány z malých klubů na velké stadiony. V roce 1990 vydává kapela album s názvem Žentour 003, které se stává nejprodávanějším na trhu. O rok později se díky albu Žentour 005, které získalo 2 zlaté a 2 platinové desky, dostává kapela na první místa ve všech hitparádách.

1992 - 1997 - začátek sólové dráhy
V roce 1992 se skupina Žentour rozpadá a Ledecký se rozhodne zkusit štěstí na sólové dráze. Své první album s názvem “Na ptáky jsme krátký”, které vyšlo v roce 1992, slavilo nevídané úspěchy a Janek se tak stal hvězdou první velikosti. Při natáčení klipu k titulní písni se dokonce, při seskoku padákem zranil a nemohl hrát 6 měsíců na kytaru. O rok později vychází další úspěšné album “Právě teď”, které bylo oceněno zlatou deskou. Ve stejném roce vychází i 3 album, tentokrát živák s názvem “Jenom tak”. Videozáznam z koncertu získal dokonce ocenění nejlepší video roku. Přestože byl rok 1993 z hudebního pohledu velice náročný, stihl Janek ještě zazářit v hlavní roli muzikálu “Pěna dní” v pražském Divadle ABC. Koncertní turné, které se konalo v roce 1994, pak konči ve vyprodané Lucerně.

Roku 1995 spatřilo světlo světa album “Některý věci jsou jenom jednou”. Písně z této desky se stávají hitem a v únoru 1996 získává album platinovou desku. V roce 1996 natáčí Janek další album s názvem “Sliby se maj plnit o Vánocích”, jehož titulní píseň se stala symbolem vánoční atmosféry a můžeme ji slýchat dodnes. Koncert k tomuto albu, který se konal v Lucerně a přenášela ho Česká televize, patřil k nejsledovanějším pořadům historie.

V roce 1997 získává Ledecký cenu Česká Gramy, kterou mu předal britský kytarista a zpěvák Chris Rea. Toho roku vydává rovnou 2 nové desky. Nejdříve album “Mít kliku” nasledované deskou “Na křídlech pegasů”.

1998 - 2005 - Ledecký píše muzikály, které ho proslavují po celém světě
Následující rok 1998 se stal v jeho životě přelomovým. Producent alba “Mít kliku”, Martin Kumžák jej přesvětčil převyprávět Shakespearova Hamleta. Protože to byla bezesporu výzva, rozhodl se do toho jít s maximálním odhodláním, takže celý rok 1998 strávil připravovánim tohoto velkolepého muzikálu. Přestože si většina veřejnosti a jeho kamarádů myslela, že to nedokáže, opak byl pravdou. Aby toho nebylo málo, nechal pro tento muzikál postavit nové divadlo, Divadlo Kalich. To otevřelo své brány 1. listopadu 1999 právě muzikálem “Hamlet”, který slavil neuvěřitelné úspěchy s více jak 700 reprízami. Následovalo dalších 150 repríz v Bratislavě na Nové scéně.

V roce 2001 vychází album “Na chvíli měj rád”. Úspěch muzikálu “Hamlet” podpořil Janka v další tvorbě podobného ražení a tak se jeho další muzikál “Galileo” stal nejočekávanější hrou roku 2003 s více jak 400 reprízami.

Mezitím, co sklízí “Galileo” další a další úspěchy, ani “Hamlet” nezůstává pozadu. O úspěšném muzikálu se dozvídají i za velkou louží. Do Prahy se na “Hamleta” přijede podívat uznávaný americký režisér divadla Leonia Theater, sídlícího v New Jersey, Vince Parrillo. To co vidí, předčí všechna jeho očekávání. S úžasem sleduje nejznámější divadelní hru Shakespeara, předělanou do rockové podoby. Ihned chce tuto hru dotáhnout do USA. Povedlo se. Konkurz na přebásnění Hamleta do angličtiny vyhrává skvělý bubeník, perkusionista a herec George Harvilla. V druhé polovině roku 2003 proběhla první čtená zkouška v Lamb's Theater na Brodwayi s hvězdami, jakými jsou např. Louis Pitre, John Hickok či Jeremy Kushnier, který ztvárnil Hamleta. Odehrála se 3 čtená vystoupení. Všechna skončila ovacemi vestoje. Show se stala jednou, ze tří nejlepších čtených zkoušek roku.

Následně vstupuje do hry Robert Johanson, uznávaný divadelní režisér, který působil 18 let na pozici uměleckého ředitele Paper Mill Play House, což je nejlepší divadelní scéna v New Yorku. Do hry se snažil promítnout své letité divadelní zkušenosti, s čímž Janek souhlasil atak se hra dostala do Abingdon Theatre v New Yorku. V roce 2005 se celá, vylepšená hra, vrací zpět do Prahy před nadšené publikum, přičemž se celý záznam představení natáčí na DVD. Ve stejném roce si vydává další desku s bájným názvem “Ikaros”.

2006 - 2015 - první DVD, pokračující muzikálové úspěchy
V roce 2006 vydává DVD “Retro Life”, které obsahuje defakto jeho celoživotní tvorbu. Najdeme tu koncert z pražského klubu Retro Music Hall, kousek z vánočního koncertu, klipy, sestřihy z “Galilea” a “Hamleta”, včetně americké verze a spoustu dalších materiálů.

Roku 2007 se “Hamlet” dostává do jihokorejského Soulu a hned se stává hitem. Byl nominován na nejlepší zahraniční muzikál a byly odehrány stovky repríz. Toho roku vychází Ledeckému nová deska “12 Vánočních nej”. V roce 2012 se dostává “Hamlet” do japonského Tokia. Mezitím se začíná hrát v Divadle Broadway.

Od roku 2010 můžeme také v Divadle Broadway vidět další Jankův muzikál “Vánoční zázrak aneb sliby se maj plnit o Vánocích”, ve kterém můžete vidět Lindu Rybovou, Martina Dejdara, Marka Vašuta, Jiřího Langmajera, Aleše Hámu a spoustu dalších známých herců.

V roce 2013 se společně s Robertem Johansonem pouští do dalšího velkolepého projektu. Tentokráte se jedná o přepis dalšího Shakespearova dramatu, Othella. Práce trvají 3 roky a od září 2016 je k vidění na Nové scéně v Bratislavě. Od září 2017 do června 2018 se “IAGO”, jak je hra nazvaná, přesouvá do pražského Divadla Hybernia. Mimo to, v roce 2013, ožívá více jak po dvaceti letech kapela Žentour a vydává nové album Žentour 007.

Po dlouhých 7 letech, vychází v roce 2014 další deska, nazvaná “Všichni dobří andělé” na které můžeme slyšet mnoho našich interpretů, jako např. Lucie Vondráčková, Marta Jandová, Sabina Laurinova, Peter Nagy, Petr Kolář a další. Hit z tohoto alba, který Ledecký zpívá s Lucií Vondráčkovou, “Ve jménu lásky” je zároveň titulní písní muzikálu “IAGO”. O rok později je na světě další album “Na konci duhy”.

2016 - současnost - porotce Tváře, první role v seriálu
Od března 2016 pravidelně usedá jako porotce pěvecké reality show Tvoje tvář má známý hlas. Fanoušci ho tak mohli vidět v první, druhé, třetí i čtvrté řadě této populární soutěže.

V polovině roku 2017 měl svoji seriálovou premiéru. Objevil se totiž v nekonečném seriálu TV Nova Ulice, kde si zahrál roli Seržanta, který přivezl Rudovi jeho milovaného válečného veterána Vildu, kterého nechal v zahraničí, když pospíchal za Simonou. Osobně si tuto roli velice užíval.

Koncem roku 2017 se začíná muzikál “IAGO” hrát také v Jižní Koreji, kde slavil “Hamlet” nevýdaný úspěch.

Mohli by vás také zajímat…