Jared Leto
herec, režisér, zpěvák, skladatel, kytarista
Hodnocení na Kinobox.cz: 74%- Narození:
- 26. prosince 1971
- Věk:
- 52 let
Upravit profil
Jared Joseph Leto se narodil 26. prosince 1971 v louisianském městě Bossier City. V době, kdy jeho matka Constance (rozená Metrejon) Jareda čekala, jí bylo 19 let a musela odejít ze střední školy. Tou dobou však již jedno dítě měla. Jaredův...
Životopis
Jared Joseph Leto se narodil 26. prosince 1971 v louisianském městě Bossier City. V době, kdy jeho matka Constance (rozená Metrejon) Jareda čekala, jí bylo 19 let a musela odejít ze střední školy. Tou dobou však již jedno dítě měla. Jaredův bratr, dnes významný hudebník Shannon Leto, se narodil v březnu 1970.
Jejich otec Anthony Bryant opustil Constance ještě během jejího těhotenství. Ta pak spolu se svými syny žila krátce u svých rodičů Willie Lee a Ruby Metrejon. Často se však stěhovali, protože klukův dědeček pracoval pro americké letectvo. Díky tomu museli střídat i školu a kamarády, což na prvních stupních základní školy není jednoduché ani pro děti, ani pro rodiče. Jen do doby, než bylo Jaredovi osm let, žil v celkem čtyřech amerických státech. Anthony Briant navíc v jeho osmi letech spáchal sebevraždu. Informace o smrti otce s Jaredem otřásla i přesto, že se s ním nikdy nesetkal. Anthony se po opuštění rodiny znovu oženil a z tohoto vztahu má taktéž dva syny.
Finančně na tom rodina byla hodně špatně. Constance si nemohla dovolit dětem pořídit žádné hračky, neměli televizi a byli závislí na potravinových poukázkách, které americká vláda poskytovala rodinám s nízkými příjmy aby přežili.
Vyrůstání v sedmdesátých letech, tedy v době Hippies mu dalo jakýsi umělecký základ. Různými chudými umělci, hudebníky, divadelníky a fotografy se to kolem něj jen hemžilo.
Jared a Shannon adoptování Dr. Carlem Letem z Virginie
Důležitým mezníkem v dosavadním životě Jareda a jeho bratra Shannona byl rok 1979, kdy se Constance vdala za Dr. Carla Leta - optika z Virginie. Ten oba její syny adoptoval a oni tak převzali jeho příjmení. Carl si všiml hudebního talentu obou chlapců a tak je začal podporovat. Jaredovi koupil v deseti letech jeho první kytaru. Konkrétně šlo o model Fender Stratocaster, který Jaredovi naprosto učaroval, a ten pak trénoval hru v každé volné chvíli. Nebyl to však jeho první hudební nástroj - tím bylo polo rozbité piano, na které dříve s bratrem hrávali.
Vypadalo to, že se rodina konečně usadila a všichni budou žít šťastně a spokojeně po dlouhá léta. To se ovšem nestalo, Constance a Carl se po pouhých dvou letech rozešli. Bratři si však Letovo příjmení ponechali i přesto, že se s postupem času odcizili. Carl se znovu oženil a ze vztahu má dceru Melissu Lafsky. Ta se i přesto, že je vlastně Jaredovou a Shannonovou nevlastní sestrou, se svými bratry nestýká. Nenašli si k sobě cestu.
Období plné průšvihů, avšak se šťastným koncem
Tři roky pak s matkou žili v jakési komunitě v Colorádu a poté na nějakou dobu odešli na Haiti. Při návratu do Ameriky se Constance potřetí vdala. Jistě uznáme, že takový život plný změn a nejistoty nemohl vést nikam jinam než do průšvihu. Jared jako teenager kradl motorky, v supermarketech byl nejednou přistižen při pokusu odcizit láhev tvrdého alkoholu a podobně. Stejně jako ostatní týpci bez budoucnosti se i Jared uchýlil k drogám a díky všem průšvihům odešel ze střední školy Flint High School. Tou dobou stále toužil po tom, stát se hercem a muzikantem, ale dle jeho pozdějších slov to tenkrát vypadalo spíše na dráhu drogového dealera. Vše se změnilo v době, kdy se dostal do situace, ve které mu šlo o život - kombinace zbraní a kokainu prostě nebyla ta pravá. Jaredovi se rozsvítilo a došlo mu, že s tímhle stylem života to daleko nedotáhne. V tom lepším případě by časem skončil v policejní cele, v tom horším někde na hřbitově s kulkou v hlavě.
Vrátil se tedy ke studiím, ne sice na školu, kterou opustil ale středoškolská studia si dodělal na Emerson Preparatory School ve Washingtonu, D.C.. Další studia pak směřoval na uměleckou univerzitu (University of the Arts) ve Filadelfii. Vzhledem k tomu, že zde studoval obor malířství, ale jeho zájem směřoval spíše k filmu, byl přeložen na Univerzitu umění a filmu (School of Visual Arts) do New York City. Jako student této univerzity vytvořil svůj úplně první snímek Crying Joy, ve kterém se ujal jak režie, tak hlavní role. Abychom měli Jaredova studia kompletní, ještě zmíníme Corcoran School, školu umění a designu ve Washingtonu, D.C..
Los Angeles aneb začátek hvězdné kariéry
V roce 1992, tedy ve svých 21 letech se přestěhoval do Los Angeles aby se stal režisérem. Samozřejmě měl i herecké ambice, ty režisérské však převažovaly. Nicméně jak víte, kromě pár hudebních videoklipů a dokumentárních snímků nezrežíroval nic. Za to je z něj herec první třídy pyšnící se Oscarem, ale o tom až později.
Po několika bezvýznamných televizních rolích přišla opravdová příležitost, Jared měl hrát postavu, která má jméno a vlastní příběh. Šlo o roli Jordana Catalana v devatenácti-dílném seriálu Tak tohle je můj život (My So-Called Life). I přestože byl seriál úspěšný, druhé série se nedočkal. Jaredovi ale jeho účinkování nastartovalo slibnou kariéru. Přímo v roce 1994 ještě získal první hlavní filmovou roli. Ve snímku Cool and the Crazy, režiséra Ralpha Bakshise, si zahrál postavu Michaela, který si v osmnácti letech vzal svoji kamarádku Roslyn (Alicia Silverstone). Časem se usadili a život se dostal do obvyklého stereotypu s čímž přišly i první problémy.
Když už jsme u těch Letových prvotin, na velkém plátně se poprvé objevil roku 1995, kdy jej režisérka Jocelyn Moorhouse obsadila do romantického dramatu Co si ušít do výbavy (How to Make an American Quilt).
Po jedné z hlavních rolí v komedii Poslední ze slavných králů (The Last of the High Kings, 1996, rež. David Keating) dostal nabídku na ztvárnění postavy Steveho Prefontaineho v životopisném dramatu Zázračný běžec (Prefontaine, 1997, rež. Steve James). Americký atletický talent Steve se i přes svůj handicap (měl jednu nohu delší než druhou) dokázal v atletickém světě prosadit a v roce 1972 oslnil sportovní fanoušky na olympiádě v Mnichově. Na vrcholu slávy, o dva roky později, však jeho život v pouhých 24 letech ukončila tragická dopravní nehoda. Příprava na natáčení snímku však procházka růžovou zahradou rozhodně nebyla, Leto trénoval Prefontaineho styl po dobu asi šesti týdnů, dokonce pracoval i na imitaci jeho hlasu. Během příprav se setkal i se členy běžcovy rodiny a blízkými přáteli.
V dalším snímku Basil (1998, rež.Radha Bharadwaj) se z Jareda stává aristokrat jménem Basil. Ten se vzepře vůli svého přísného otce a ožení se s dívkou prostého původu, venkovankou Julií (Claire Forlani). Brzy však zjišťuje, že Julie je milenkou jeho přítele Johna (Christian Slater). Těhotná Julie umírá při porodu a Basil se i přes všechna ta zjištění ujímá jejího dítěte.
30 Seconds to Mars
Rok 1998 je jedním z nejdůležitějších roků v Letově životě. Spolu se svým bratrem založili hudební skupinu 30 Seconds to Mars. Jared zastával pozici zpěváka, kytaristy, baskytaristy a klávesisty zatímco Shannon má na starosti bicí a perkuse.
Skupina zpočátku neměla velké ambice a v prezentacích ani neuváděli, že je jejím členem hollywoodský herec. Šlo převážně o to realizovat se v hudbě. Později, když se k bratrům přidal kytarista Solon Bixler a baskytarista Matt Watcher, začali hrát první koncerty a postupně začali používat jméno Thirty Seconds to Mars. Skupina brzy podepsala smlouvu s vydavatelstvími Immortal Records / Virgin Records a roku 2002 vydali debutové album Thirty Seconds To Mars. Ve stejnou dobu skupinu opustil Solon Bixler, kterého nahradil Tomo Miličevič. V roce 2007 ze skupiny odešel Matt Watcher a v polovině roku 2018 ji opustil i Tomo Miličevic. Od té doby jsou ve skupině stejně jak v jejich začátcích pouze bratři Letovi.
30 Seconds to Mars vydali za dobu své existence pět studiových alb (30 Seconds to Mars (2002), A Beautiful Lie (2005), This Is War (2009), Love, Lust, Faith and Dreams (2013), America (2018)). Celosvětově prodali téměř 20 milionů alb a zúčastnili se mnoha významných festivalů. Sami od roku 2006 odehráli 7 koncertních turné. Díky svému turné Into the Wild Tour se dokonce dostali i do Guinessovy knihy rekordů. Žádný jiný interpret ještě neodehrál během jednoho turné tolik koncertů, jako tito rockeři, kteří jich zvládli 304. Dva z nich byli k vidění i v České republice, konkrétně pak na pražském výstavišti Incheba Expo. V České republice se pak objevili znovu v roce 2018, konkrétně pak 19. dubna, když odehráli v rámci Monolith Tour koncert v Tipsport Aréně v Praze.
Letovy videoklipy dokážou upoutat
Leto využil svých schopností, kvůli kterým kdysi přišel do Los Angeles a sám se ujal režie mnoha videoklipů k písním z 30 Seconds to Mars. Za všechny lze jmenovat např. klip k songu "The Kill", který vzdává hold legendárnímu filmu Osvícení (The Shining, 1980) od Stanleyho Kubricka. Jared původně uváděl, že režii klipu z roku 2006 měl na svědomí nějaký Bartholomew Cubbins. Přestože bylo jasné, že šlo jen o jakýsi vtip, od té doby byla veškerá Letova režie pro 30 Seconds to Mars připisována smyšlenému Cubbinsovi. “Tajemný” Mr. Cubbins se tak stal aliasem režiséra Lety. Za zmínku stojí i videoklip k songu "From Yesterday". Jde o jakousi zkrácenou verzi stejnojmenného Letova krátkometrážního snímku. Natáčení probíhalo v Zakázaném městě v čínském Pekingu a zúčastnilo se jej asi 400 čínských vojáků oděných dle říše starověké čínské dynastie a na dvě desítky koní. Šlo o úplně první americké hudební video, které se celé natáčelo v Čínské lidové republice. Inspirací k tomuto dílu mu bylo životopisné drama Poslední císař (The Last Emperor, 1987), v režii Bernarda Bertolucciho.
Dalším zajímavým klipem v hercově režii je ten k písni "A Beautiful Lie". A čím že je tento zvláštní? Částečně se natáčel v arktickém mrazu kousek od severního pólu. Oslnil natolik, že byl oceněn u příležitosti předávání MTV Europe Music Awards 2008 - ovládl kategorii Nejlepší videoklip (Best Video).
Rok 2009 přinesl další pozoruhodný videoklip skupiny 30 Seconds to Mars, tentokráte k písni "Kings and Queens". Leto se díky němu mohl pyšnit čtveřicí nominací na MTV Video Music Awards 2010. Ocenění v kategoriích videoklip roku (Video of the Year) a nejlepší režie (Best Direction) sice nezískal, ale vybojoval ocenění Nejlepší rockový videoklip (Best Rock Video).
O tom, že Jareda režie prostě baví není sebemenších pochyb, dokonce od ní neopustil ani během již zmíněného Into the Wild Tour, během kterého vznikl klip pro song "Closer to the Edge", obsahující nejen koncertní záběry, ale i něco málo ze zákulisí. To však není vše! Jared navíc zrežíroval stejnojmennou sedmnácti-dílnou dokumentární sérii, jenž měla premiéru v roce 2014. Dle Leta jde o jakési neoficiální pokračování jeho dokumentu Artifact, o kterém si ještě něco povíme.
Na hraně pornografie
Určitou vlnu pozornosti na sebe strhnul díky kontroverznímu 13ti-minutovému krátkometrážnímu filmu "Hurrican", jehož zkrácená verze je opět videoklipem ke stejnojmennému songu. Snímek obsahuje obrovské množství násilných a sexuálních scén hraničících s pornografií, díky čemuž bylo jeho vysílání staženo z mnoha hudebních stanic po celém světě, včetně leadera v oboru - MTV. Leto za něj i přes to všechno získal tři nominace na MTV Video Music Awards 2011, včetně té za nejlepší režii (Best Direction).
Další ocenění na MTV Video Music Awards na sebe nenechalo dlouho čekat, tentokrát si je Leto zasloužil v roce 2013 za klip k písni "Up in the Air" z alba Love, Lust, Faith and Dreams. Zvítězil v kategorii Nejlepší rockové video (Best Rock Video). Snímek je plný tance, gymnastiky a vizuálně sladěných záběrů. Působí v něm např. americká burleskní tanečnice Dita Von Teese, akrobatická skupina Cirque du Soleil nebo gymnastky McKayla Maroney a Jordyn Wieber.
Leto s herectvím nekončí! Skvěle zvládá hudbu, režii i film
Po pár odstavcích točících se kolem 30 Seconds to Mars a Letovy režie se vracíme zpět na filmové plátno, na kterém Jared září snad ještě více nebo přinejmenším srovnatelně jako na pozici leadera světově proslulé hudební skupiny.
Rok 1999 přinesl Letovi roli homosexuálního vysokoškolského učitele Caseye v dramatu Černá a bílá (Black and White, rež. James Toback) nebo vedlejší postavu Tobyho v životopisném dramatu Narušení (Girl, Interrupted, 1999, rež. James Mangold). Tobias, bývalý přítel psychicky nevyrovnané Susann (Winona Ryder), plánuje utéct do Kanady, aby se tak vyhnul Vietnamské válce poté, co musel narukovat do armády. Jared byl také jedním z rváčů v kultovním Klubu rváčů (Fight Club, 1999, rež. David Fincher), natočeném podle stejnojmenného románu Chucka Palahniuka.
Odpírání sexu, hladovění a život na ulici
Asi do této chvíle nejvýznamnější Letova role přišla s filmem Requiem za sen (Requiem for a Dream, 2000, rež. Darren Aronofsky). Na roli drogově závislého Harryho se připravoval dlouhé měsíce a obětoval pro ni hodně. Chvíli žil na ulicích v New York City, dva měsíce před natáčením si odpíral sex a měsíce "hladověl", takže ve finále kvůli přípravám na roli ztratil téměř 13 kilo. Heroinem zruinované postavě tak dodal na autentičnosti. Po natáčení se na nějaký čas uchýlil do Portugalska, kde pobýval v klášteře a snažil se znovu nabrat ztracenou váhu.
Přibližně ve stejnou dobu natáčel po boku Jake Gyllenhaala road movie Highway, jenž bylo nakonec vydáno jen ve verzi pro domácí kina a to až po dvou letech od natáčení. Děj se odehrává v roce 1994. Leto v roli Jacka se vyspal s manželkou nebezpečného gangstera a proto se svým kamarádem Pilotem (Gyllenhaal) vyráží do Seattlu. Poté, co po cestě přiberou ještě prostitutku a hipíka nastává krutá jízda.
Po dvouleté odmlce opět na filmovém plátně
Po tomhle počinu následovala kratší herecká pauza. Jared se chtěl více zaměřit na rozjezd skupiny 30 Seconds to Mars. První role po této herecké přestávce byla postava Juniora v kriminálním thrilleru Úkryt (Panic Room, 2002, rež. David Fincher). Junior je jedním z trojice zločinců, kteří se nezastaví před ničím. S náklady kolem 48 milionů dolarů se snímek s Jodie Foster v hlavní roli může pyšnit tržbami atakujícími hranici 200 milionů dolarů.
Po dobrodrodružném Alexandru Velikém (Alexander, 2004, rež. Oliver Stone), kde ztvárnil postavu Hefaistióna, starověkého makedonského šlechtice a generála v armádě Alexandra Velikého, se objevil po boku svého filmového bratra Nicolase Cage v kriminálním thrilleru Obchodník se smrtí (Lord of War, 2005, rež. Andrew Niccol). Film se odehrává v prostředí nelegálního obchodu se zbraněmi a opírá se o skutečný příběh podnikatele Viktora Buta. Ve filmu jej pod jménem Yuri Orlov ztvárnil Nicolas Cage. Leto zde hraje jeho bratra Vitalije Orlova.
Vraždy osamělých žen a zabití Johnna Lenona
Obrovskou příležitost dostal v kriminálním thrilleru Zabijáci osamělých srdcí (Lonely Hearts, 2006, rež. Todd Robinson). Děj snímku je zasazen do 40. let minulého století, kdy na území spojených států řádila dvojice sériových vrahů Raymond Fernandeze a Martha Beck. Role nemilosrdného Raymonda se ujal právě Jared Leto, postavu jeho partnerky Marthy pak ztvárnila okouzlující Salma Hayek. Postavy detektivů, kteří jsou těmto vrahům na stopě, a kteří je nakonec dostali až před soud, si zahrál John Travolta a James Gandolfini.
Letovi asi role vraha sedla, protože i jeho další postava byla z podobného soudku. Tentokrát nešlo o sériové vraždy, nýbrž o vraždu Johna Lennona, jednoho ze členů slavných "Brouků". Film Zavraždění Johna Lennona (Chapter 27, rež. J.P. Schaefer) sleduje postavu Marka Chapmana, který v prosinci 1980 přicestoval do New Yorku s úmyslem Lennona zabít. Leto se na roli opět poctivě připravoval, ale narozdíl od filmu Requiem za sen, kdy během příprav zhubnul 13 kilogramů, kvůli postavě Chapmana nabral neuvěřitelných 30 kilogramů. Díky tomu, jaký tato změna měla na hercovo tělo vliv musel používat invalidní vozík. Ihned po natáčení dodržoval přísnou dietu, aby nabraná kila shodil. Přestože byl film spíše průměrným, Letův výkon ocenil nejeden filmový kritik.
Dlouhé hodiny v maskérně kvůli sci-fi Pan Nikdo
Nelehkou úlohu ztvárnil ve sci-fi dramatu Pan Nikdo (Mr. Nobody, 2009, rež. Jaco van Dormael). Hlavní role Nema Nobodyho, posledního smrtelníka na světě, pro Leta znamenala ztvárnění postavy v úseku od jejich 34 let až do doby 118 let. Než herec podobu 118ti letého "staříka" získal, mnohdy trávil dlouhých 6 hodin v maskérně. I za tuto postavu, posledního umírajícího člověka na Zemi, byl Leto odměněn řádkou pozitivních reakcí oceňujících neuvěřitelný herecký talent.
Dokument Artifact přibližující soudní spor
Artifact, to je režisérský debut Jareda Leta. Herec už sice tou dobou měl za sebou úspěšnou režii mnoha videoklipů a krátkometrážních snímků, poprve se však pustil do 103-minutového dokumentu. Ten se netočí kolem ničeho jiného než hudební skupiny 30 Seconds to Mars. Podrobně se zabývá obdobím mezi lety 2008 - 2009, kdy vznikalo třetí studiové album This Is War. Dokument se točí především kolem soudního sporu mezi skupinou a vydavatelstvím EMI / Virgin Records. Skupina se tenkrát snažila ukončit smlouvu kvůli sporu ohledně autorských honorářů, vydavatel se s nimi však soudil o částku ve výši 30 milionů dolarů.
Zlatý Glóbus a Oscar za roli HIV pozitivního transexuála
Po několikaleté pauze, věnované především Letově skupině 30 Seconds to Mars a režijím vlastních videoklipů, se na velké plátno vrátil rolí HIV pozitivního transexuála Rayona v životopisném dramatu Klub poslední naděje (Dallas Buyers Club, 2013, rež. Jean-Marc Vallée). I kvůli věrohodnosti této role obětoval mnohé a snažil se své postavě maximálně přizpůsobit. Shodil více než 13 kilo, oholil si obočí a voskoval celé tělo. Rayon se seznamuje s taktéž HIV pozitivním Ronem (Matthew McConaughey). Společně se snaží hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků. Leto si za postavu Rayona vysloužil Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture) a také Oscara ve stejné kategorii. A zkrátka nepřišel ani McConaughey, který za ztvárnění Rona získal taktéž Zlatý glóbus a Oscara. Obě ocenění v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon.
Leto jako padouch Joker z DC Comics
Rok 2016 přinesl roli v super-zločineckém snímku Sebevražedný oddíl (Suicide Squad, 2016, rež. David Ayer) natočeném na motivy stejnojmenného komiksu vydavatelství DC Comics. Leto se zde objevil jako superpadouch Joker a zajímavostí je, že filmové studio Warner Bros původně postavu Jokera nabídlo Kanaďanovi Ryanu Goslingovi. S náklady 175 milionů dolarů a výdělkem asi 750 milionů šlo o desátý nejvýdělečnější film roku 2016. Jako Joker se znovu objevil ve čtyřech dílech minisérie Zack Snyder's Justice League a v budoucnu by se navíc měl objevit i v dalších filmech z fikčního světa DC Extended Universe, mezi něž bude patřit např. Harley Quinn Vs. The Joker.
Následovala role Neandera Wallaceho, výkonného ředitele Wallace Corp. a výrobce replikantů ve sci-fi Blade Runner 2049 (2017, rež. Denis Villeneuve).
Budoucí filmové projekty
Jako postava z dílny DC comics už Leto zazářil a bylo jen otázkou času, kdy dostane nabídku od Marvel Comics. A ne tak ledajakou, v akčním sci-fi Morbius (rež. Daniel Espinosa) dostal roli jednoho z nejpodmanivějších a nejrozporuplnějších postav Marvelu - antihrdinu Michaela Morbiuse. Doktor Morbius trpící smrtelnou krevní chorobou přichází s lékem, který může být nebezpečnější než samotná choroba.
Leto by se měl navíc objevit v pokračování Trona od Walt Disney Studios. Údajně by měl ve filmu plánovaném na rok 2022 ztvárnit zbrusu novou postavu Arese.
Vztahy
Jared Leto je jedním z těch fešáků, o kterých se říká, že střídají holky jako ponožky. V jeho případě však nejde jen o plané řeči a v jeho posteli se údajně vystřídali na čtyři desítky dam. Kromě asi čtyřleté známosti s hvězdnou Cameron Diaz v letech 1999 - 2003 a Scarlett Johansson, se kterou chodil od roku 2004 až do roku 2012, se mluví o románcích s Angelinou Jolie, Britney Spears, Ashley Olsen, Jessicou Simpson, Paris Hilton, Miley Cyrus, Katy Perry a dalšími.
Jejich otec Anthony Bryant opustil Constance ještě během jejího těhotenství. Ta pak spolu se svými syny žila krátce u svých rodičů Willie Lee a Ruby Metrejon. Často se však stěhovali, protože klukův dědeček pracoval pro americké letectvo. Díky tomu museli střídat i školu a kamarády, což na prvních stupních základní školy není jednoduché ani pro děti, ani pro rodiče. Jen do doby, než bylo Jaredovi osm let, žil v celkem čtyřech amerických státech. Anthony Briant navíc v jeho osmi letech spáchal sebevraždu. Informace o smrti otce s Jaredem otřásla i přesto, že se s ním nikdy nesetkal. Anthony se po opuštění rodiny znovu oženil a z tohoto vztahu má taktéž dva syny.
Finančně na tom rodina byla hodně špatně. Constance si nemohla dovolit dětem pořídit žádné hračky, neměli televizi a byli závislí na potravinových poukázkách, které americká vláda poskytovala rodinám s nízkými příjmy aby přežili.
Vyrůstání v sedmdesátých letech, tedy v době Hippies mu dalo jakýsi umělecký základ. Různými chudými umělci, hudebníky, divadelníky a fotografy se to kolem něj jen hemžilo.
Jared a Shannon adoptování Dr. Carlem Letem z Virginie
Důležitým mezníkem v dosavadním životě Jareda a jeho bratra Shannona byl rok 1979, kdy se Constance vdala za Dr. Carla Leta - optika z Virginie. Ten oba její syny adoptoval a oni tak převzali jeho příjmení. Carl si všiml hudebního talentu obou chlapců a tak je začal podporovat. Jaredovi koupil v deseti letech jeho první kytaru. Konkrétně šlo o model Fender Stratocaster, který Jaredovi naprosto učaroval, a ten pak trénoval hru v každé volné chvíli. Nebyl to však jeho první hudební nástroj - tím bylo polo rozbité piano, na které dříve s bratrem hrávali.
Vypadalo to, že se rodina konečně usadila a všichni budou žít šťastně a spokojeně po dlouhá léta. To se ovšem nestalo, Constance a Carl se po pouhých dvou letech rozešli. Bratři si však Letovo příjmení ponechali i přesto, že se s postupem času odcizili. Carl se znovu oženil a ze vztahu má dceru Melissu Lafsky. Ta se i přesto, že je vlastně Jaredovou a Shannonovou nevlastní sestrou, se svými bratry nestýká. Nenašli si k sobě cestu.
Období plné průšvihů, avšak se šťastným koncem
Tři roky pak s matkou žili v jakési komunitě v Colorádu a poté na nějakou dobu odešli na Haiti. Při návratu do Ameriky se Constance potřetí vdala. Jistě uznáme, že takový život plný změn a nejistoty nemohl vést nikam jinam než do průšvihu. Jared jako teenager kradl motorky, v supermarketech byl nejednou přistižen při pokusu odcizit láhev tvrdého alkoholu a podobně. Stejně jako ostatní týpci bez budoucnosti se i Jared uchýlil k drogám a díky všem průšvihům odešel ze střední školy Flint High School. Tou dobou stále toužil po tom, stát se hercem a muzikantem, ale dle jeho pozdějších slov to tenkrát vypadalo spíše na dráhu drogového dealera. Vše se změnilo v době, kdy se dostal do situace, ve které mu šlo o život - kombinace zbraní a kokainu prostě nebyla ta pravá. Jaredovi se rozsvítilo a došlo mu, že s tímhle stylem života to daleko nedotáhne. V tom lepším případě by časem skončil v policejní cele, v tom horším někde na hřbitově s kulkou v hlavě.
Vrátil se tedy ke studiím, ne sice na školu, kterou opustil ale středoškolská studia si dodělal na Emerson Preparatory School ve Washingtonu, D.C.. Další studia pak směřoval na uměleckou univerzitu (University of the Arts) ve Filadelfii. Vzhledem k tomu, že zde studoval obor malířství, ale jeho zájem směřoval spíše k filmu, byl přeložen na Univerzitu umění a filmu (School of Visual Arts) do New York City. Jako student této univerzity vytvořil svůj úplně první snímek Crying Joy, ve kterém se ujal jak režie, tak hlavní role. Abychom měli Jaredova studia kompletní, ještě zmíníme Corcoran School, školu umění a designu ve Washingtonu, D.C..
Los Angeles aneb začátek hvězdné kariéry
V roce 1992, tedy ve svých 21 letech se přestěhoval do Los Angeles aby se stal režisérem. Samozřejmě měl i herecké ambice, ty režisérské však převažovaly. Nicméně jak víte, kromě pár hudebních videoklipů a dokumentárních snímků nezrežíroval nic. Za to je z něj herec první třídy pyšnící se Oscarem, ale o tom až později.
Po několika bezvýznamných televizních rolích přišla opravdová příležitost, Jared měl hrát postavu, která má jméno a vlastní příběh. Šlo o roli Jordana Catalana v devatenácti-dílném seriálu Tak tohle je můj život (My So-Called Life). I přestože byl seriál úspěšný, druhé série se nedočkal. Jaredovi ale jeho účinkování nastartovalo slibnou kariéru. Přímo v roce 1994 ještě získal první hlavní filmovou roli. Ve snímku Cool and the Crazy, režiséra Ralpha Bakshise, si zahrál postavu Michaela, který si v osmnácti letech vzal svoji kamarádku Roslyn (Alicia Silverstone). Časem se usadili a život se dostal do obvyklého stereotypu s čímž přišly i první problémy.
Když už jsme u těch Letových prvotin, na velkém plátně se poprvé objevil roku 1995, kdy jej režisérka Jocelyn Moorhouse obsadila do romantického dramatu Co si ušít do výbavy (How to Make an American Quilt).
Po jedné z hlavních rolí v komedii Poslední ze slavných králů (The Last of the High Kings, 1996, rež. David Keating) dostal nabídku na ztvárnění postavy Steveho Prefontaineho v životopisném dramatu Zázračný běžec (Prefontaine, 1997, rež. Steve James). Americký atletický talent Steve se i přes svůj handicap (měl jednu nohu delší než druhou) dokázal v atletickém světě prosadit a v roce 1972 oslnil sportovní fanoušky na olympiádě v Mnichově. Na vrcholu slávy, o dva roky později, však jeho život v pouhých 24 letech ukončila tragická dopravní nehoda. Příprava na natáčení snímku však procházka růžovou zahradou rozhodně nebyla, Leto trénoval Prefontaineho styl po dobu asi šesti týdnů, dokonce pracoval i na imitaci jeho hlasu. Během příprav se setkal i se členy běžcovy rodiny a blízkými přáteli.
V dalším snímku Basil (1998, rež.Radha Bharadwaj) se z Jareda stává aristokrat jménem Basil. Ten se vzepře vůli svého přísného otce a ožení se s dívkou prostého původu, venkovankou Julií (Claire Forlani). Brzy však zjišťuje, že Julie je milenkou jeho přítele Johna (Christian Slater). Těhotná Julie umírá při porodu a Basil se i přes všechna ta zjištění ujímá jejího dítěte.
30 Seconds to Mars
Rok 1998 je jedním z nejdůležitějších roků v Letově životě. Spolu se svým bratrem založili hudební skupinu 30 Seconds to Mars. Jared zastával pozici zpěváka, kytaristy, baskytaristy a klávesisty zatímco Shannon má na starosti bicí a perkuse.
Skupina zpočátku neměla velké ambice a v prezentacích ani neuváděli, že je jejím členem hollywoodský herec. Šlo převážně o to realizovat se v hudbě. Později, když se k bratrům přidal kytarista Solon Bixler a baskytarista Matt Watcher, začali hrát první koncerty a postupně začali používat jméno Thirty Seconds to Mars. Skupina brzy podepsala smlouvu s vydavatelstvími Immortal Records / Virgin Records a roku 2002 vydali debutové album Thirty Seconds To Mars. Ve stejnou dobu skupinu opustil Solon Bixler, kterého nahradil Tomo Miličevič. V roce 2007 ze skupiny odešel Matt Watcher a v polovině roku 2018 ji opustil i Tomo Miličevic. Od té doby jsou ve skupině stejně jak v jejich začátcích pouze bratři Letovi.
30 Seconds to Mars vydali za dobu své existence pět studiových alb (30 Seconds to Mars (2002), A Beautiful Lie (2005), This Is War (2009), Love, Lust, Faith and Dreams (2013), America (2018)). Celosvětově prodali téměř 20 milionů alb a zúčastnili se mnoha významných festivalů. Sami od roku 2006 odehráli 7 koncertních turné. Díky svému turné Into the Wild Tour se dokonce dostali i do Guinessovy knihy rekordů. Žádný jiný interpret ještě neodehrál během jednoho turné tolik koncertů, jako tito rockeři, kteří jich zvládli 304. Dva z nich byli k vidění i v České republice, konkrétně pak na pražském výstavišti Incheba Expo. V České republice se pak objevili znovu v roce 2018, konkrétně pak 19. dubna, když odehráli v rámci Monolith Tour koncert v Tipsport Aréně v Praze.
Letovy videoklipy dokážou upoutat
Leto využil svých schopností, kvůli kterým kdysi přišel do Los Angeles a sám se ujal režie mnoha videoklipů k písním z 30 Seconds to Mars. Za všechny lze jmenovat např. klip k songu "The Kill", který vzdává hold legendárnímu filmu Osvícení (The Shining, 1980) od Stanleyho Kubricka. Jared původně uváděl, že režii klipu z roku 2006 měl na svědomí nějaký Bartholomew Cubbins. Přestože bylo jasné, že šlo jen o jakýsi vtip, od té doby byla veškerá Letova režie pro 30 Seconds to Mars připisována smyšlenému Cubbinsovi. “Tajemný” Mr. Cubbins se tak stal aliasem režiséra Lety. Za zmínku stojí i videoklip k songu "From Yesterday". Jde o jakousi zkrácenou verzi stejnojmenného Letova krátkometrážního snímku. Natáčení probíhalo v Zakázaném městě v čínském Pekingu a zúčastnilo se jej asi 400 čínských vojáků oděných dle říše starověké čínské dynastie a na dvě desítky koní. Šlo o úplně první americké hudební video, které se celé natáčelo v Čínské lidové republice. Inspirací k tomuto dílu mu bylo životopisné drama Poslední císař (The Last Emperor, 1987), v režii Bernarda Bertolucciho.
Dalším zajímavým klipem v hercově režii je ten k písni "A Beautiful Lie". A čím že je tento zvláštní? Částečně se natáčel v arktickém mrazu kousek od severního pólu. Oslnil natolik, že byl oceněn u příležitosti předávání MTV Europe Music Awards 2008 - ovládl kategorii Nejlepší videoklip (Best Video).
Rok 2009 přinesl další pozoruhodný videoklip skupiny 30 Seconds to Mars, tentokráte k písni "Kings and Queens". Leto se díky němu mohl pyšnit čtveřicí nominací na MTV Video Music Awards 2010. Ocenění v kategoriích videoklip roku (Video of the Year) a nejlepší režie (Best Direction) sice nezískal, ale vybojoval ocenění Nejlepší rockový videoklip (Best Rock Video).
O tom, že Jareda režie prostě baví není sebemenších pochyb, dokonce od ní neopustil ani během již zmíněného Into the Wild Tour, během kterého vznikl klip pro song "Closer to the Edge", obsahující nejen koncertní záběry, ale i něco málo ze zákulisí. To však není vše! Jared navíc zrežíroval stejnojmennou sedmnácti-dílnou dokumentární sérii, jenž měla premiéru v roce 2014. Dle Leta jde o jakési neoficiální pokračování jeho dokumentu Artifact, o kterém si ještě něco povíme.
Na hraně pornografie
Určitou vlnu pozornosti na sebe strhnul díky kontroverznímu 13ti-minutovému krátkometrážnímu filmu "Hurrican", jehož zkrácená verze je opět videoklipem ke stejnojmennému songu. Snímek obsahuje obrovské množství násilných a sexuálních scén hraničících s pornografií, díky čemuž bylo jeho vysílání staženo z mnoha hudebních stanic po celém světě, včetně leadera v oboru - MTV. Leto za něj i přes to všechno získal tři nominace na MTV Video Music Awards 2011, včetně té za nejlepší režii (Best Direction).
Další ocenění na MTV Video Music Awards na sebe nenechalo dlouho čekat, tentokrát si je Leto zasloužil v roce 2013 za klip k písni "Up in the Air" z alba Love, Lust, Faith and Dreams. Zvítězil v kategorii Nejlepší rockové video (Best Rock Video). Snímek je plný tance, gymnastiky a vizuálně sladěných záběrů. Působí v něm např. americká burleskní tanečnice Dita Von Teese, akrobatická skupina Cirque du Soleil nebo gymnastky McKayla Maroney a Jordyn Wieber.
Leto s herectvím nekončí! Skvěle zvládá hudbu, režii i film
Po pár odstavcích točících se kolem 30 Seconds to Mars a Letovy režie se vracíme zpět na filmové plátno, na kterém Jared září snad ještě více nebo přinejmenším srovnatelně jako na pozici leadera světově proslulé hudební skupiny.
Rok 1999 přinesl Letovi roli homosexuálního vysokoškolského učitele Caseye v dramatu Černá a bílá (Black and White, rež. James Toback) nebo vedlejší postavu Tobyho v životopisném dramatu Narušení (Girl, Interrupted, 1999, rež. James Mangold). Tobias, bývalý přítel psychicky nevyrovnané Susann (Winona Ryder), plánuje utéct do Kanady, aby se tak vyhnul Vietnamské válce poté, co musel narukovat do armády. Jared byl také jedním z rváčů v kultovním Klubu rváčů (Fight Club, 1999, rež. David Fincher), natočeném podle stejnojmenného románu Chucka Palahniuka.
Odpírání sexu, hladovění a život na ulici
Asi do této chvíle nejvýznamnější Letova role přišla s filmem Requiem za sen (Requiem for a Dream, 2000, rež. Darren Aronofsky). Na roli drogově závislého Harryho se připravoval dlouhé měsíce a obětoval pro ni hodně. Chvíli žil na ulicích v New York City, dva měsíce před natáčením si odpíral sex a měsíce "hladověl", takže ve finále kvůli přípravám na roli ztratil téměř 13 kilo. Heroinem zruinované postavě tak dodal na autentičnosti. Po natáčení se na nějaký čas uchýlil do Portugalska, kde pobýval v klášteře a snažil se znovu nabrat ztracenou váhu.
Přibližně ve stejnou dobu natáčel po boku Jake Gyllenhaala road movie Highway, jenž bylo nakonec vydáno jen ve verzi pro domácí kina a to až po dvou letech od natáčení. Děj se odehrává v roce 1994. Leto v roli Jacka se vyspal s manželkou nebezpečného gangstera a proto se svým kamarádem Pilotem (Gyllenhaal) vyráží do Seattlu. Poté, co po cestě přiberou ještě prostitutku a hipíka nastává krutá jízda.
Po dvouleté odmlce opět na filmovém plátně
Po tomhle počinu následovala kratší herecká pauza. Jared se chtěl více zaměřit na rozjezd skupiny 30 Seconds to Mars. První role po této herecké přestávce byla postava Juniora v kriminálním thrilleru Úkryt (Panic Room, 2002, rež. David Fincher). Junior je jedním z trojice zločinců, kteří se nezastaví před ničím. S náklady kolem 48 milionů dolarů se snímek s Jodie Foster v hlavní roli může pyšnit tržbami atakujícími hranici 200 milionů dolarů.
Po dobrodrodružném Alexandru Velikém (Alexander, 2004, rež. Oliver Stone), kde ztvárnil postavu Hefaistióna, starověkého makedonského šlechtice a generála v armádě Alexandra Velikého, se objevil po boku svého filmového bratra Nicolase Cage v kriminálním thrilleru Obchodník se smrtí (Lord of War, 2005, rež. Andrew Niccol). Film se odehrává v prostředí nelegálního obchodu se zbraněmi a opírá se o skutečný příběh podnikatele Viktora Buta. Ve filmu jej pod jménem Yuri Orlov ztvárnil Nicolas Cage. Leto zde hraje jeho bratra Vitalije Orlova.
Vraždy osamělých žen a zabití Johnna Lenona
Obrovskou příležitost dostal v kriminálním thrilleru Zabijáci osamělých srdcí (Lonely Hearts, 2006, rež. Todd Robinson). Děj snímku je zasazen do 40. let minulého století, kdy na území spojených států řádila dvojice sériových vrahů Raymond Fernandeze a Martha Beck. Role nemilosrdného Raymonda se ujal právě Jared Leto, postavu jeho partnerky Marthy pak ztvárnila okouzlující Salma Hayek. Postavy detektivů, kteří jsou těmto vrahům na stopě, a kteří je nakonec dostali až před soud, si zahrál John Travolta a James Gandolfini.
Letovi asi role vraha sedla, protože i jeho další postava byla z podobného soudku. Tentokrát nešlo o sériové vraždy, nýbrž o vraždu Johna Lennona, jednoho ze členů slavných "Brouků". Film Zavraždění Johna Lennona (Chapter 27, rež. J.P. Schaefer) sleduje postavu Marka Chapmana, který v prosinci 1980 přicestoval do New Yorku s úmyslem Lennona zabít. Leto se na roli opět poctivě připravoval, ale narozdíl od filmu Requiem za sen, kdy během příprav zhubnul 13 kilogramů, kvůli postavě Chapmana nabral neuvěřitelných 30 kilogramů. Díky tomu, jaký tato změna měla na hercovo tělo vliv musel používat invalidní vozík. Ihned po natáčení dodržoval přísnou dietu, aby nabraná kila shodil. Přestože byl film spíše průměrným, Letův výkon ocenil nejeden filmový kritik.
Dlouhé hodiny v maskérně kvůli sci-fi Pan Nikdo
Nelehkou úlohu ztvárnil ve sci-fi dramatu Pan Nikdo (Mr. Nobody, 2009, rež. Jaco van Dormael). Hlavní role Nema Nobodyho, posledního smrtelníka na světě, pro Leta znamenala ztvárnění postavy v úseku od jejich 34 let až do doby 118 let. Než herec podobu 118ti letého "staříka" získal, mnohdy trávil dlouhých 6 hodin v maskérně. I za tuto postavu, posledního umírajícího člověka na Zemi, byl Leto odměněn řádkou pozitivních reakcí oceňujících neuvěřitelný herecký talent.
Dokument Artifact přibližující soudní spor
Artifact, to je režisérský debut Jareda Leta. Herec už sice tou dobou měl za sebou úspěšnou režii mnoha videoklipů a krátkometrážních snímků, poprve se však pustil do 103-minutového dokumentu. Ten se netočí kolem ničeho jiného než hudební skupiny 30 Seconds to Mars. Podrobně se zabývá obdobím mezi lety 2008 - 2009, kdy vznikalo třetí studiové album This Is War. Dokument se točí především kolem soudního sporu mezi skupinou a vydavatelstvím EMI / Virgin Records. Skupina se tenkrát snažila ukončit smlouvu kvůli sporu ohledně autorských honorářů, vydavatel se s nimi však soudil o částku ve výši 30 milionů dolarů.
Zlatý Glóbus a Oscar za roli HIV pozitivního transexuála
Po několikaleté pauze, věnované především Letově skupině 30 Seconds to Mars a režijím vlastních videoklipů, se na velké plátno vrátil rolí HIV pozitivního transexuála Rayona v životopisném dramatu Klub poslední naděje (Dallas Buyers Club, 2013, rež. Jean-Marc Vallée). I kvůli věrohodnosti této role obětoval mnohé a snažil se své postavě maximálně přizpůsobit. Shodil více než 13 kilo, oholil si obočí a voskoval celé tělo. Rayon se seznamuje s taktéž HIV pozitivním Ronem (Matthew McConaughey). Společně se snaží hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků. Leto si za postavu Rayona vysloužil Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture) a také Oscara ve stejné kategorii. A zkrátka nepřišel ani McConaughey, který za ztvárnění Rona získal taktéž Zlatý glóbus a Oscara. Obě ocenění v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon.
Leto jako padouch Joker z DC Comics
Rok 2016 přinesl roli v super-zločineckém snímku Sebevražedný oddíl (Suicide Squad, 2016, rež. David Ayer) natočeném na motivy stejnojmenného komiksu vydavatelství DC Comics. Leto se zde objevil jako superpadouch Joker a zajímavostí je, že filmové studio Warner Bros původně postavu Jokera nabídlo Kanaďanovi Ryanu Goslingovi. S náklady 175 milionů dolarů a výdělkem asi 750 milionů šlo o desátý nejvýdělečnější film roku 2016. Jako Joker se znovu objevil ve čtyřech dílech minisérie Zack Snyder's Justice League a v budoucnu by se navíc měl objevit i v dalších filmech z fikčního světa DC Extended Universe, mezi něž bude patřit např. Harley Quinn Vs. The Joker.
Následovala role Neandera Wallaceho, výkonného ředitele Wallace Corp. a výrobce replikantů ve sci-fi Blade Runner 2049 (2017, rež. Denis Villeneuve).
Budoucí filmové projekty
Jako postava z dílny DC comics už Leto zazářil a bylo jen otázkou času, kdy dostane nabídku od Marvel Comics. A ne tak ledajakou, v akčním sci-fi Morbius (rež. Daniel Espinosa) dostal roli jednoho z nejpodmanivějších a nejrozporuplnějších postav Marvelu - antihrdinu Michaela Morbiuse. Doktor Morbius trpící smrtelnou krevní chorobou přichází s lékem, který může být nebezpečnější než samotná choroba.
Leto by se měl navíc objevit v pokračování Trona od Walt Disney Studios. Údajně by měl ve filmu plánovaném na rok 2022 ztvárnit zbrusu novou postavu Arese.
Vztahy
Jared Leto je jedním z těch fešáků, o kterých se říká, že střídají holky jako ponožky. V jeho případě však nejde jen o plané řeči a v jeho posteli se údajně vystřídali na čtyři desítky dam. Kromě asi čtyřleté známosti s hvězdnou Cameron Diaz v letech 1999 - 2003 a Scarlett Johansson, se kterou chodil od roku 2004 až do roku 2012, se mluví o románcích s Angelinou Jolie, Britney Spears, Ashley Olsen, Jessicou Simpson, Paris Hilton, Miley Cyrus, Katy Perry a dalšími.