zavřít
upravit profil

herec, režisér, dramatik, pedagog

narozen: 24. 4. 1898 Skvrňany u Plzně, Rakousko-Uhersko  † Praha, Československo

Upravit životopis

Životopis

Jaroslav Průcha byl významný český herec, režisér, příležitostný dramatik a divadelní organizátor.

Po několika peripetiích v ochotnických spolcích, válečném divadle během vojenské služby za první světové války, několika angažmá u kočovných divadelních společností, neúspěšném pokusu založit vlastní divadelní společnost, angažmá v různých oblastních divadlech (zejména v divadle na Kladně, které pak na jeho počest společně s divadlem v Mladé Boleslavi nese jeho jméno), krátkém působení v Osvobozeném divadle, krátkém působení v brněnském Národním divadle, nakonec zakotvil na 32 let v pražském Národním divadle.

Zde působil až do roku 1958, kdy v důsledku těžkého onemocnění musel přestat hrát, členem Národního divadla byl až do své smrti. V letech 1944 až 1945, kdy Národní divadlo kvůli nacistickému zákazu nehrálo, se pokoušel i o vlastní dramatickou tvorbu, dále zde také působil jako režisér. Vzhledem ke svému levicovému smýšlení a své tehdejší politické angažovanosti působil v Národním divadle i jako šéf činohry (v letech 1951 až 1953) a dále také jako hlavní šéfrežisér.

Jednalo se o výrazného a dosti typického představitele výrazných charakterních postav, často hrál prosté a moudré chlapíky pocházející z lidu. Ve filmu začal působit již v roce 1928 a hrál téměř až do své smrti.

V roce 1953 byl jmenován národním umělcem.

Jaroslav Průcha

herec, režisér, dramatik, pedagog

Mohli by vás také zajímat…