zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jaroslav Rozsíval se narodil v Olomouci, ale dětství a mládí strávil v Brně, kde začal hrát ochotnické divadlo a také tady absolvoval Státní konzervatoř (1948). V téže době již hrál v brněnském Svobodném divadle (1945-1948). S otcem se pak ale v roce 1948 přestěhoval na Slovensko a žil v Dolném Kubíně, divadelní angažmá přijal v činohře Nové scény v Bratislavě (1950). Více než herecky se ale začal uplatňovat jako operetní a muzikálový zpěvák a od roku 1953 byl sólistou zpěvohry. Se svým zjevem a barytonem našel uplatnění ve výrazných postavách světových operet a muzikálů, hlavní role ztvárnil například jako Don Juan nebo Zorba.

Rozsívalův český původ a zároveň dlouholeté divadelní angažmá v Bratislavě mu umožnily hrát v českých i slovenských filmech, sehrál okolo padesáti postav chlapských, často autoritativních typů. Jeho filmovým debutem byla role správce horské chaty v komedii ANDĚL NA HORÁCH (1955).

Od počátku šedesátých let začal Rozsíval více spolupracovat i se slovenskými filmaři, hrál postavy příslušníků bezpečnosti nebo armádních důstojníků. Uplatňovat se také v postavách otců hlavních hrdinů (JÁNOŠÍK, 1962; ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU, 1966; JAKOU BARVU MÁ LÁSKA, 1973). Od poloviny 60. let začal působit také v televizi, hrál v českých i slovenských inscenacích a také seriálech (TŘICET PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, 1975; ČERVENÉ VÍNO, 1976; NÁVŠTĚVNÍCI, 1983; ALŽBETIN DVOR, 1986). Před filmovou kamerou stál Rozsíval naposledy ve slovenské kriminálce ÚSMEV DIABLA (1987), poté se ještě několika menšími rolemi připomněl v televizi.

Kromě hereckých aktivit se věnoval i vlastní tvorbě, napsal libreto ke slovenské operetě Pánska volenka, publikoval také články k divadelní práci. Jaroslav Rozsíval zemřel v Bratislavě 13. ledna 1996 ve věku 71 let.

Ocenenie:
Získal Vyznamenání Za vynikající práci a za popularizaci života a díla Karla Čapka na Slovensku a uplatňování myšlenek česko – slovenské vzájemnosti Cenu Karla Čapka za rok 1993 (1994).

Mohli by vás také zajímat…