zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jaroslava Tvrzníková je česká herečka, režisérka, novinářka a divadelní pedagožka, manželka herce Martina Štěpánka. Jde o jednu z českých filmových hvězd z 50. a 60. let 20. století.

V českém filmu se objevila ještě v dětském věku již v roce 1953 ve snímku Můj přítel Fabián, v roce 1956 si pak zahrála hlavní roli mladé dívky Bláži v českém filmu Robinsonka režiséra Jaromíra Pleskota natočeného na námět ze stejnojmenného románu Marie Majerové. O rok později si zahrála v komedii Štěňata režiséra Ivo Nováka.

Ačkoliv původně chtěla být archeoložkou, tyto role jí přivedly ke studiu herectví nejprve ve Studiu E. F. Buriana a později i na pražské DAMU, kterou absolvovala v roce 1962.

Další známé hlavní role vytvořila v roce 1958 v komedii Páté kolo u vozu, později si zahrála významné role i v dalších českých filmech. Nicméně od poloviny 60. let se v českém filmu a v televizi objevovala již jen zřídka a pokud ano tak zpravidla pouze v drobnějších rolích.

V roce 1981 společně s celou rodinou emigrovala do Rakouska, od roku 1983 žila v Západním Německu v Mnichově, kde působila jako herečka i divadelní pedagožka, spolupracovala i s rádiem Svobodná Evropa, v té době zde aktivně působil její muž Martin Štěpánek.

Od roku 1996 působí jako divadelní pedagožka a školní režisérka na pražské DAMU.

Mohli by vás také zajímat…