zavřít
Upravit životopis

Životopis

Shawn Corey Carter alias Jay-Z je americký rapper narozený v prosinci 1969. Byl dlouholetým prezidentem nejslavnějšího hiphopového labelu Def Jam a zakladatelem společnosti Roc-A-Fella Records. Je spolumajitelem hudebního klubu a basketbalového teamu. Patří k nejbohatším rapperům a jako jeden z mála se zatím nevrhnul na hereckou kariéru. Jeho manželkou je zpěvačka Beyoncé Knowles.

Od mala se projevoval jeho hudební talent a zapálení pro hip hop. Není divu, když mezi jeho spolužáky patřil třeba Busta Rhymes nebo Notorious B.I.G. V domovském Brooklynu byl znám pro své freestylové schopnosti a rád se účastnil různých soutěží právě v improvizovaném rýmování. Brzy si ho všimli i lidé z nahrávacích společností, ale on ještě předtím založil svůj nezávislý label Roc-A-Fella Records.

Svého prvního alba Reasonable Doubt z roku 1996 neprodal závratné množství, ale kritika ho milovala a dodnes jde o jedno z alb zlatého fondu rapové historie. Od té doby jeho hvězda stoupala a Jay-Z neudělal jediné vyloženě špatné album. Byl také tím, kdo pomohl ke hvězdné kariéře Kanye Westovi, když na své multiplatinové album Blueprint použil čtyři jeho instrumenty z celkových třinácti tracků.

V roce 2004 zaznamenal úspěch kolaborací s mladou skupinou Linkin Park, která kombinovala hip hop s kytarami. Původně nápad MTV smíchat kytarové trakcy Linkinů a rapové od Jay-Zho měl úspěch nejen u fanoušků. Klasické jsou také dvě společná alba s R. Kellym.

Přestože Jay-Z několikrát avizoval, že končí s rapovou kariérou, vždycky nakonec vyšlo album další a vychází dodnes. Jay byl prvním hiphopovým headlinerem megafestivalu Glastonbury. Je držitelem sedmi cen Grammy a mnoha dalších. Každé jeho album skončilo minimálně jednou platinové. A ještě jedna perla na závěr - když jde Jay-Z do studia, tak údajně nikdy nemá napsané žádné texty, ale vždycky si všechno přináší ve své hlavě...

Mohli by vás také zajímat…