zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeff Beck je jedním z nejuznávanějších kytaristů současnosti. Umělce, který se do hudebních análů zapsal nejen vynikající hrou na kytaru, ale i nekonvenčním přístupem ke své tvorbě - kombinací kytarové virtuozity s nejmodernějším zvukem.

První sólový singl Hi – Ho Silver Lining mu vychází počátkem r. 1967. Pod hlavičkou Jeff Beck Group se po půl roce objevuje album Jeff Beck Group : Truth (1968). Ve skupině zpívá Rod Stewart, na baskytaru hraje Ron Wood a bubnuje Mickey Waller. Vzápětí přichází za Wallera Tony Newman a skupinu doplňuje klávesista Nicky Hopkins. Po albu Jeff Beck Group : Cosa Nostra Beck – Ola (1969) odchází Stewart a Wood ke sk. Faces.

V roce 1970 sestavuje Beck novou skupinu: Cozy Powell – dr, Clive Chapman – bg, Max Middleton – keyb a Bobby Tench – dr. V tomto složení jim vychází album Jeff Beck Group : Rough And Ready (1971).

V letech 1972 – 74 se Beck objevuje v superskupině Beck, Bogert & Appice. V r. 1975 sestavuje výhradně instrumentální skupinu s M. Middletonem, baskytaristou Philipem Chenem a bubeníkem Richardem Baileym. Jejich album Blow By Blow z roku 1975 je poměrně velice úspěšné. V r. 1976 začíná několikaletá spolupráce s Janem Hammerem. V r. 1985 se mihl v superskupině Honeydrippers. Léta osmdesátá již nejsou pro Becka tak úspěšná, přestože album Guitar Shop (1989) bylo oceněno Grammy.

Zajímavá byla jeho spolupráce se Stevie Ray Vaughanem v r. 1989.

Mohli by vás také zajímat…