zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeff Bridges je synem herce Lloyda Bridgese a mladším bratrem herce Beaua Bridgese. S prostředím filmu a divadla se důvěrně seznámil už v dětství, kdy jako osmiletý hrál po boku otce a bratra v TV seriálu Sea Hunt (1957-61, Mořský lov) a ve čtrnácti letech absolvoval s otcem dokonce divadelní turné s hrou Výroční valčík. Herectví studoval u Uty Hagenové v newyorském Studiu Herberta Berghofa.

První zkušenosti před film. kamerou sbíral od konce 60. let, ale upozornil na sebe jako prudký středoškolák Duane Jackson, za jehož ztvárnění v nostalgickém dramatu z texaského městečka 50. let Poslední představení (r. P. Bogdanovich) byl nominován na Oscara 1971. Podruhé ho mezi kandidáty na Oscara 1974 vynesla role mladého řidiče Lightfoota, který pomáhá bývalému lupiči (Clint Eastwood) v pátrání po jeho podílu na kořisti z přepadení banky, v kriminálním snímku Thunderbolt and Lightfoot (r. M. Cimino).

Během 70. let se Jeff Bridges prosadil jako všestranný herec, jehož naturelu nejlépe vyhovovaly úlohy tvrdých mladíků, pro něž jsou příznačné chladnokrevné uvažování a pevné postoje k životu: neúspěšný boxer Ernie Munger v psychologickém dramatu Nadmuté město (r. J. Huston), automobilový závodník Elroy Jackson v akčním dramatu Poslední americký hrdina (r. L. Johnson), zneuznaný automobilový vynálezce ze 40. let Preston Tucker v životopisném snímku Tucker: Člověk a jeho sen (r. F. F. Coppola).

Světovou popularitu a třetí nominaci na Oscara 1984 získal díky postavě mimozemšťana, do něhož se ve sci-fi melodramatu Starman (r. J. Carpenter) zamiluje mladá vdova (Karen Allenová), která ho považuje za svého zesnulého manžela. Dramaticky bohatou roli vytvořil v postavě zkrachovalého rozhlasového diskjockeye Jacka Lucase, jehož život změní setkání s podivínským bezdomovcem (Robin Williams), v podobenství Král rybář (r. T. Gilliam). Zajímavou kreaci předvedl J. B. se svým bratrem v melodramatické komedii Báječní Bakerovi hoši (r. S. Kloves), kde si zahráli sourozenecké klavírní duo, které se však vlivem rozdílných povah obou bratrů rozpadne.

Vedle dramatických, psychologicky náročných postav (např. architekt Max Klein, poznamenaný přežitou leteckou katastrofou, ve Weirově filmu Beze strachu) s gustem hrál i komické role: univerzitní profesor matematiky Gregory Larkin, jemuž se podaří v manželství s profesorkou angličtiny (Barbra Streisandová) překonat vypěstované předsudky, v romantické milostné komedii Dvě tváře lásky (r. B. Streisandová); nezaměstnaný přestárly hippie Jeffrey "Dude" Lebowski, který se kvůli záměně jmen dostane do koloběhu bizarních událostí, v kriminální komedii Big Lebowski (r. J. Coen).

Uplatnil se jako producent nezávislého snímku Americké srdce (r. M. Bell), v němž vytvořil úlohu propuštěného trestance Jacka Keelyho, usilujícího o sblížení s dospívajícím synem (Edward Furlong). Kromě herectví se úspěšně věnuje také rockové hudbě; jako skladatel, zpěvák a kytarista.

Nominaci na Zlatý glóbus a čtvrtou nominaci na Oscara mu v roce 2001 vynesl politický thriller Roda Lurieho Kandidáti.

Jeff Bridges si roku 2004 zahrál v dramatu Dveře v podlaze s Kim Basinger a následně ve ve snímcích The Moguls (2005), Stick It (2006) nebo Krajina přílivu (2006).

Mohli by vás také zajímat…