zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou známého herce Vsevoloda Safonova a pomocné film. režisérky.

Rok studovala na moskevské vysoké film. škole VGIK, než přešla na hereckou fakultu Leningradského státního institutu divadla, hudby a kinematografie; po jeho ukončení v roce 1981 nastoupila angažmá do Leningradského divadla Věry Komissarževské.

Ačkoliv byla přijata na tříletou smlouvu, po roce soubor opustila, neboť jí nevyhovoval typ rolí (naivní školačky a pionýrky), jaké zde byla nucena hrát.

Ve filmu začínala již v pol. 70. let, ale výrazněji na sebe upozornila teprve rolí legendární ukrajinské operní zpěvačky Solomije Krušelnické v životopisném portrétu Návrat Butterfly (r. O. Fialko).

Popularitu, cenu na MFF v Madridu 1986 a vítězství v anketě film. časopisu Sovetskij ekran jí přinesla úloha osamělé mladé ženy Olgy, hledající partnera pro sebe a otce pro svého synka, v melodramatu Zimní višně (r. I. Maslennikov).

Pozici si upevnila titulní rolí první ruské matematičky a členky petrohradské Akademie věd v TV životopisném seriálu Sofija Kovalevskaja (1985, Sofia Kovalevská).

Velmi často ztělesňuje hrdinky, které s vytrvalostí a schopností všeodpouštějící a obětavé lásky překonávají všechna životní zklamání a ztráty. Mezinárodní hvězdu z ní učinila postava nešťastně provdané Rusky Anny, o jejímž milostném vzplanutí k postaršímu záletnému Italovi (Marcello Mastroianni), kterého poznala na výletní lodi z Řecka do Itálie, vypráví film. melodrama podle povídek A. P. Čechova Oči černé (r. N. Michalkov). Její výkon, oceněný v Itálii Donatellovým Davidem 1988, tak zaujal organizátory MFF v Cannes 1987, kde se film s velkým úspěchem promítal v soutěži, že se stala v následujícím roce členkou mezinárodní poroty tohoto prestižního festivalu.

Od poč. 90. let spolupracuje s významnými francouzskými režiséry. Výraznou roli slavné ruské zpěvačky Ireny Briceové, do jejíchž služeb vstoupí mladá nadaná klavíristka (Romane Bohringerová), vytvořila v komorním melodramatu podle románu Niny Berberové Klavíristka (r. C. Miller).

Mohli by vás také zajímat…