Americká herečka Jennifer Aniston se narodila 11. února 1969 v Sherman Oaks v Kalifornii. Její tatínek, krétský rodák, je herec John Aniston, jehož nejznámější rolí je Victor Kiriakis v “nekonečném” seriálu Tak jde čas. Maminka Nancy Dow, která...

Životopis

Americká herečka Jennifer Aniston se narodila 11. února 1969 v Sherman Oaks v Kalifornii. Její tatínek, krétský rodák, je herec John Aniston, jehož nejznámější rolí je Victor Kiriakis v “nekonečném” seriálu Tak jde čas. Maminka Nancy Dow, která pocházela z New Yorku a zemřela v roce 2016, byla také herečka. Kmotrem herečky je jeden z nejlepších herců své doby, Telly Savalas (21.1.1922 - 22.1.1994), známý jako Inspektor Kojak, který byl nejlepším přítelem tatínka Jennifer. Jennifer má dva nevlastní bratry, staršího Johna Melicka a mladšího Alexe Anistona. Rodiče se rozvedli, když bylo bylo Jennifer devět let.

První rok svého života prožila se svoji rodinou v Řecku. Kvůli tátově práci, se poté přestěhovali do Pensylvánie a následně do New Yorku.

Od šesti let chodila na waldorfskou školu Rudolf Steiner School, následovalo studium na střední škole Fiorella H. LaGuardia v New Yorku, která se zaměřuje na výuku umění. Během studia se začala věnovat divadlu a malování. V roce 1988 složila, na zmíněné škole, maturitní zkoušku. Po maturitě začala hrát v divadelních hrách. To jí ale nedokázalo uživit, takže současně pracovala jako servírka či poslíček na kole.

Vztahy Jennifer Aniston
Výběr a množství partnerů Jennifer Aniston je velmi pestrý. V letech 1990 až 1994 chodila s hercem Danielem McDonaldem. Od roku 1995 chodila s americkým hudebníkem Adamem Duritzem. V roce 1997 pak patřilo její srdce herci Tate Donovanovi, se kterým byla dokonce zasnoubená. V roce 2000 se vdala za hollywoodskou hvězdu Brada Pitta, se kterým se dala do kupy již v roce 1998. Jejich manželství vydrželo pět let, do doby, než jí Pitt začal podvádět s Angelinou Jolie. Po rozvodu s Bradem Pittem chodila také s hercem Vincem Vaughnem, modelem a hercem Paul Sculforem či hudebníkem Johnem Mayerem. V roce 2011 se seznámila s hercem a režisérem Justinem Therouxem a rok na to se pár zasnoubil. 5. srpna 2015 se dvojice tajně vzala. V únoru 2018 se Jennifer a Justin rozvedli.

Zajímavosti
-Od dětství, má Jennifer strach z vody, díky nepříjemnému zážitku z dětství, kdy spadla se svoji tříkolkou do bazénu a topila se.
-V roce 2017 se stala druhou nejlépe placenou herečkou, kdy si vydělala více jak půl miliardy korun. Většina peněz pocházela z reklamy a spolupráce s různými firmami, jakými jsou například známé aerolinky.
-V roce 2017 také po internetu kolovala poplašná zpráva, že se točí další epizoda seriálů Přátelé. Přestože se informace nezakládala na pravdě, díky sociálním sítím se rozšířila velice rychle do celého světa a milióny fanoušků jí uvěřily.
-Aniston daruje také milióny dolarů nejrůznějším nadacím, jako je např. Červený kříž.
-Jennifer se také věnuje józe a dělá Budokan karate.
-V roce 2007 odhadl časopis Forbes její jmění na 110 miliónů dolarů a označil ji za nejprodávanější a nejvýraznější tvář zábavního průmyslu.
-22. února 2012 dostala filmovou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Ostatní aktivity
Jennifer Aniston je velice aktivní v reklamě. Hrála také v reklamě na Heineken, která byla zakázána v USA. Také propaguje produkty L'Oreal na vlasy. V roce 1995, společně s Matthew Perrym natáčeli 60 minutové instruktážní video k operačnímu systému Windows 95. Od roku 2007 pracovala v reklamní kampani pro drink SmartWater. V lednu 2013 se stala tváří Aveeno Skin Care. V roce 2015 se stala tentokráte tváří aerolinek Emirates airline. V letech 2012 až 2016 byla mluvčí a spolumajitelkou značky LivingProof, zabývající se péčí o vlasy.

V roce 2002 založila produkční filmovou společnost Plan B Entertainment, v roce 2008 pak s producentkou Kristin Hahn produkční společnost Echo Films.

Vytvořila také několik vlastních parfému s názvy Jennifer Aniston, Luxe, Near Dusk, Beachscape nebo Chapter One.

Seriály s Jennifer Aniston, životní role Rachel v seriálu Přátelé
Svoji premiéru před kamerou si Jennifer odbyla v komediálním seriálu roku 1990 Molloy, kde si zahrála rovnou hlavní roli ve všech sedmi epizodách. Ve stejném roce byla obsazena do dalšího komediálního seriálu Ferris Bueller a o 2 roky později do seriálu The Edge. Žádný ze zmíněných seriálů nedosáhl ale nějakého většího úspěchu.

Přelom v začínající herecké kariéře nastal již v roce 1994, kdy se představila celému světu, jako bláznivá Rachel Greenová, v komediálním seriálu Přátelé. Seriál je považován za jeden z nejlepších seriálů všech dob. V hlavních rolích se tu představili, kromě Jennifer, také Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry či David Schwimmer. Díky úspěchu, se během deseti let natočilo celkem 10 sérií, čítajících 236 epizod. V roce 2003 získala Jennifer, za roli Rachel v Přátelích Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka v seriálu - muzikál nebo komedie. Zároveň byla sex symbolem své doby. Účes, který nosila po celou dobu natáčení Přátel, inspiroval obrovské množství žen, po celém světě. Během natáčení deváté a desáté série se dokonce Jeniffer stala nejlépe placenou televizní herečkou všech dob. Za každou epizodu, ve zmiňovaných sériích, dostala neuvěřitelný milion dolarů. Původně měla hrát v seriálu Monicu Geller. Tu nakonec hraje Courtney Cox.

V desetileté éře, kdy natáčela Přátele hodila veškeré další seriálové nabídky za hlavu. Vyjímkou byl pouze seriál Muddling Through (1994) a dabování animované série Tatík Hill a spol. (1997).

V roce 2006 získala nominaci na cenu Emmy, za účinkování v jediné epizodě seriálu Studio 30 Rock. V seriálu Dirt si pak v roce 2007 zahrála také v jedné epizodě. Nejinak tomu bylo roku 2009 v seriálu Město žen. Zatím poslední seriálová role byla roku 2012 v komediálním webseriálu Žhavá láska.

Filmy s Jennifer Aniston
Jennifer Aniston debutovala ve filmu hned v roce 1990. Zahrála si v rodinné komedii Jak jsem strávil léto (rež. Roger Duchowny). O celé 3 roky později, byla obsazena do role Tory Reding v hororové komedii Skřítek (rež. Mark Jones), ve které starý muž získá bohatství prastarého skřítka, který je schopen pro získání peněz zpět udělat cokoli.

V roce 2006 hraje v okouzlující romantické komedii Sen pro nespavce (rež. Tiffanie DeBartolo), kde si zahrála nejlepší kamarádku Frankie (Ione Skye), která nemůže od svých šesti let spát. Následovala romantická komedie Ona, jedině ona, v hlavní roli s Edwardem Burnsem, který film také režíroval. Za svůj výkon v tomto filmu, byla Jeniffer nominována na anticenu Zlatá malina v kategorii Nejhorší vycházející hvězda. Roku 2007 si zahrála po boku Jaye Mohra a Kevina Bacona, v romantické komedii Perfektní záskok (rež. Glenn Gordon Caron). Ve filmu hraje Jennifer svobodnou, bezdětnou Kate, která to nemá v práci lehké a tak předstírá, že její nastávající je Nick (John Mohr). Následuje další romantická komedie, Než jsme se našli (rež. Scott Winant).

Roku 1998 hraje po boku Paul Rudda v komedii Objekt mé touhy (rež. Nicholas Hytner). Původně mělo být obsazení hlavních rolí úplně jiné a namísto Paula Rudda a Jennifer Aniston zde měl hrát Robert Downey Jr. a Sarah Jessica Parker. Ve stejném roce hraje také v “divném” filmu Tenká růžová čára (rež. Michael Irpino, Joe Dietl). V roce 1999 se vrhá také na dabing, konkrétně v animované sci-fi komedii Železný obr (rež. Brad Bird), kde propůjčila svůj hlas servírce v restauraci Annie Hughes. Následují komedie o zoufalém programátorovi a o tom, co všechno způsobí jedna nezdařená relaxační hypnóza, s názvem Maléry pana Šikuly (rež. Mike Judge).

V roce 2001 hraje Jennifer spolu s Markem Wahlbergem hlavní roli v hudebním filmu režiséra Stephena Hereka, Rocker. Film zobrazuje rockovou scénu 80. let a poukazuje na cenu slávy. V romantickém dramatu Hodná holka (rež. Miguel Arteta, 2002) se z Jennifer stane Justine, která se snaží uniknout z manželské nudy do zářivého světa emocí a sexu, čímž se její život promění v jeden velký zmatek plný lží a podvodů.

Roku 2003 můžeme Jennifer vidět v temně komickém příběhu o životě Curtise Cleminse, který se zmítá mezi láskou svého života a splněním svého snu, v komedii nazvané Abby Singer (rež. Ryan R. Williams). Přítelkyni Bruce Nolana (Jim Carrey), hraje ve stejném roce ve fantasy komedii Božský Bruce (rež. Tom Shadyac). O rok později si Reuben Feffer (Ben Stiller) zariskuje s Polly (Jeniffer Aniston), ve stejnojmenné komedii Riskni to s Polly.

Co je šeptem… a Hra s nevěrou, to jsou názvy dvou snímků, ve kterých si Jennifer zahrála v roce 2005. První jmenovaný, Co je šeptem (rež. Rob Reiner), je opět filmový žánr, který je Anistonové nejbližší, čímž je romantická komedie. Zato druhý se jejím dosavadním žánrům vymyká. V dramatickém thrilleru Hra s nevěrou (rež. Mikael Håfström) se Jennifer ocitá v těle šarmantní, krásné a svůdné Lucindy, která si začne poměr se zadaným mužem, jehož život se následně promění v život plný podvodů, vydírání, násilí a zločinu.

Roku 2006 přibyly do filmografie Jennifer Anistonové další dvě romantické komedie s názvy Rozchod! (rež. Peyton Reed) a Zbožňuju prachy! (rež. Nicole Holofcener). Ani rok 2008 pak není žánrově nějak rozmanitý. Můžeme tak herečku vidět v romantické komedii Management (rež. Stephen Belber), která ukazuje důsledky náhodného setkání Mikea Cranshawa (Steve Zahn) a Sue Claussen (Jennifer Aniston) v jednom arizonském dálničním motelu. V dalším snímku, Marley a já (rež. David Frankel) se novomanželé Groganovi (Owen Wilson, Jennifer Aniston) rozhodnou opustit drsné zimy Michiganu a přestěhovat se na slunnou Floridu, kde plánují začít nový život společně s novým, roztomilým labradorem, kolem kterého se točí celý film.

V roce 2009 spatřila světlo světa hvězdně obsazená romantická komedie Až tak moc tě nežere (rež. Ken Kwapis), pojednávající o moderních vztazích a především nesnázích plynoucích z nedorozumění s opačným pohlavím. Do hlavních rolí, byli kromě Jennifer obsazeni např. Ben Affleck, Drew Barrymore, Scarlett Johansson či Jennifer Connelly. Dalším snímkem roku 2009 je pak Láska na druhý pohled (rež. Brandon Camp). Následujícího roku má Milo Boyda (Gerard Butler), který pracuje jako lovec odměn, vystopovat svoji bývalou manželku, reportérku Nicole Hurley, kterou ve filmu Exmanželka za odměnu (rež. Andy Tennant), hraje právě Anistonová. Film se ale nesetkal s úspěchem, a tak byl nominován na Zlatou malinu jak Andy Temmant a Jennifer Aniston, tak celý film. Žádnou z nominací, ale neproměnil. Za další roli roku 2010, kterou byla role Kassie, ve filmu Záměna (rež. Josh Gordon, Will Speck), byla Anistonová také nominovaná na Zlatou malinu v kategorii Nejhorší herečka.

Rok 2011 je pak pro Anistonovou úspěšnější. Do její filmografie přibyly dva celkem úspěšné snímky. Prvním je romantická komedie Zkus mě rozesmát (rež. Dennis Dugan), kde si zahrál také Adam Sandler a Nicole Kidman. Druhým jsou pak Šéfové na zabití (rež. Seth Gordon). O rok později se snaží Jennifer uniknout před shonem velkoměsta v komedii Tohle je ráj (rež. David Wain).

V roce 2013 se Jennifer splnil její sen, zahrát si hlavní roli společně se svým kamarádem, hercem Jasonem Sudeikisem. Společně se objevili v úspěšné road movie Millerovi na tripu (rež. Rawson Marshall Thurber). Následovala role v krimi komedii Nepoučitelní (rež. Daniel Schechter). V roce 2014 pak přichází pokračování Šéfů na zabití (rež. Sean Anders), dramatický film Dort (rež. Daniel Barnz) a komedie Je prostě báječná (rež. Peter Bogdanovich).

Roku 2016 si připisuje další tři snímky. Prvním je laskavý, starostlivý, vtipný a dojemný snímek Svátek matek (rež. Garry Marshall), následuje velkolepý vánoční večírek, který má zabránit zavření pobočky jisté společnosti, v komediálním filmu Pařba o Vánocích (rež. Josh Gordon, Will Speck). Rok 2016 završuje poslední, tentokráte dabingová role v animované fantasy Čapí dobrodružství (rež. Nicholas Stoller, Doug Sweetland). V roce 2017 poprvé zavítala do válečného žánru, kdy si zahrála ve válečném dramatu Alexandra Moorse, Žlutí ptáci. Následující horu byla obsazena do muzikálové komedie Já, knedlíček (rež. Anne Fletcher).

Roku 2019 hrála v mysteriózním dramatu Vražda na jachtě (rež. Kyle Newacheck), ve kterém si Jennifer zahrála manželku newyorského policisty v podání Adama Sandlera. V komedii k pětadvacátému výročí seriálu Přátele, Friends 25th: The One With The Anniversary, si zahrála svojí tradiční roli Rachel.