zavřít
Upravit životopis

Životopis

Oba jeho rodiče byli univerzitní profesoři. Je předním divadelním hercem (Hamlet, Marná lásky snaha, Country Wife); za roli Edwarda Voyseyho ve hře The Voysey Inheritance, inscenovaná na jevišti Royal National Theatre, získal jako herecká naděje Cenu Laurence Oliviera. Před film. kamerou debutoval vedlejší úlohou Hindleyho v romantickém dramatu podle románu Emily Brontëové Bouřlivé výšiny (r. P. Kosminsky).

Do minulosti jsou zasazeny i další jeho film. postavy: vášnivý jachtař Beacus Penrose, krátkodobý milenec emancipované malířky (Emma Thompsonová), v životopisném milostném dramatu Plameny lásky (r. Ch. Hampton); pan Knightley, za něhož se nakonec šťastně provdá hlavní hrdinka (Gwyneth Paltrowová) milostné komedie podle románu Jane Austenové Emma (r. D. McGrath); politik Sir Robert Chiltern v přepisu hry Oscara Wilda Ideální manžel (r. O. Parker).

Jeho největší film. úlohou je zatím postava zabijáka Jacka Devlina, pronásledujícího počítačovou expertku (Sandra Bullocková), v thrilleru Síť (r. I. Winkler). Nyní je členem divadelního souboru Royal Shakespeare Company. V lednu 1999 se představil na jevišti londýnského Almeida Theater jako homosexuální porodník David v dramatu Petera Gilla Certain Young Men.

Mohli by vás také zajímat…