zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vlastním jménem James Douglas Morrisson. Později si nechal ze svého jména odstranit jedno ,,s". Jeho otec byl námořní důstojník a to znamenalo neustále stěhování z místa na místo. Jeho matka Clara byla hlavou rodiny, jelikož otec neustále nebyl doma. Oba rodiče byli velmi konzervativní a Jimy s nima nevycházel dobře. Později dokonce na otázku co je s rodiči odpověděl, že zemřeli, ikdyž to nebyla pravda. Měl dva sourozence Andyho a Anne. Odmaturoval v Alexandrii ve Virginii. Roku 1964 začal studovat v LA na filmové fakultě. Jim však, po neúspěchu, opustil zklamán školu a v létě roku 1965 potkal Raye Manzareka. Na Venice Beach v L.A. mu Jimy zaspíval píseň Moonlight drive. Ray byl nadšen a vznik kapely, jejiž název měl Jim dávno vymyšlený, na sebe nedal dlouho čekat. The Doors utvořili zpěvák Jim Morrison, klávesista Ray Manzarek, kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore.

Jima silně ovlivnila beatnická filozofie života. Miloval Kerouaka a snil o životě Neala Cassadyho hrdiny románu Na cestě. (Dean Moriarty) Psal také poezii (ovlivněn Nietzschem), kterou pak na vlastní náklady vydával.Mladé publikum ho zbožňovalo. Soudy vedly mnoho sporů o přiznání jeho otcovství. Měl spousty milenek mezi něž patřila například Janis Joplin nebo šéfredaktorka rockového časopisu Patricia Kennaly, kterou si dokonce vzal. Jeho životní láskou však byla Pamela Courson. Byla to jeho ,, vesmírna družka" jak ji s oblibou nazýval.

Vystoupení The Doors byly neuvěřitelným zážitkem. Jim neustále zasahoval do rytmu hudby a celé koncerty spíše připomínaly něco nadpozemského. Mnohokrát se dostal do konfliktu se zákonem. Bral velice hodně halucinogenních látek nejvíce LSD, což spůsobilo jeho obsesi smrti, kterou trpěl. Holdoval také alkoholu a nosil kožené kalhoty s dírou na zadku, které se později po jeho smrti staly symbolem rockových kapel.

Časté koncertování a divoký život ruinovaly jeho zdráví. Měl až pokrk toho, že lidé chodí na jeho koncerty kvůli jeho osobě a ne kvůli jeho hudbě a textům. Nechal se zarůst vousy a velice přibral. Jeho alkoholismus se stále horšil.

V roce 1971 se opět vrátil Pamele a společně se rozhodli odjet do Paříže, kde měl v plánu psát poezii a odpočívat po nahrávání posledního alba L.A. Woman. Album L.A. Woman se rozhodli natočit ve své staré zkušebně na místě, kde před lety začínali. Celé album je nahrané naživo a skoro celé najednou.

Třetího července 1971 v Paříži James Douglas (Jim) Morrison umíra. Jeho smrt je dodnes obestřena tajemstvím. Byl nalezen ve své vaně. Jako příčina smrti byla oficiálně uvedena srdeční zástava, hypotéza, že šlo o předávkování drogami, nebyla jednoznačně potvrzena. Někteří lidé si myslí, že se jen uklidil do ústraní a stále žije. Avšak tato verze je nepravdivá. Hudba skupiny The Doors je i v dnešní době kritiky hodnocená jako nesmrtelná.

Mohli by vás také zajímat…