zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jindřich Parma je český hudební skladatel pop music.

Otec Eduard je hudební skladatel, matka Jaroslava úřednice. Po absolvování Státní konzervatoře v Praze (1968-1974) ve hře na trubku u prof. Václava Junka hrál ve skupině Fousy, pak v jazzrockovém seskupení Mahagon (1974-1976) a zároveň komponoval své první instrumentální skladby. Též v období 1973-1980 působil v orchestru Karla Vágnera doprovázejícího tehdy československou několikanásobnou Zlatou slavici Hanu Zagorovou. Od roku 1981 již na trubku nehraje a pouze skládá, aranžuje a nahrává pop hudbu. Sólově na trubku nahrál skladbu Kouzelná hvězda (1980), známou z rozhlasu. Velice často texty k jeho písním píše Pavel Cmíral.

V 80. letech skládá pro Karla Gotta písně "Chyť své dny", "Dlouhá noc končí svítáním", "Faust" a "Promoklý Don Juan", pro Hanu Zagorovou písně "Jedu s Vámi", "Co Ti brání v pousmání", "Zvonková pouť", "Óda na život", "Najdi louku" pro Marii Rottrovou "Můj, to se ví", "Zářím", "Bázlivá" a začíná dlouholetou, velmi úspěšnou spolupráci s Petrem Kotvaldem, pro kterého napsal sérii hitů: "Gejzír", "Kdekdo je dál" a "Satelit". Roku 1990 píše skladbu "Happy Birthday" na singl Heleny Vondráčkové, který však nikdy nevyšel, a zároveň v témž roce získal ocenění Diskoslavík. Roku 1991 zpíval Michal David jeho písně ve filmu Discopříběh č. 2 (finální píseň z tohoto filmu ..Tak na to šlápni.. se v nové verzi objevila v roce 2010 v muzikálu - Jak zabít Davida- a zároveň se stala otvírákem pro koncert M.Davida ..Mejdan roku -z O2 Arény -Michal David 50 ). Kotvaldem zpívaná píseň "Milujem se čím dál víc" získává v roce 1990 ocenění jako skladba roku v anketě Duhová deska. Dále v 90. letech minulého století spoluzakládá s R. Velechovským a svým bratrem E. Parmou rapovou skupinu "Rave model", která úspěšně pronikla na české diskotéky skladbou "Karel Gott nemá funky rád" a též skladbou "Mastroianni".

V té době zároveň začíná spolupráci se zpěvačkou Janou Feriovou a pod společným názvem "Karya" vydávají u Monitor-EMI dvě alba "Karya" (1993) a "Mastroianni" (1994), největším hitem se stává skladba "Spoutaná". S Heidi (Janků) nahrává skladby "Skandál", "Ave Maria", "Long Play" či "Sejmi svý soky". V letech 1996-1998 komponuje a nahrává anglicky zpívané skladby pro vokální skupinu Blondes s hity "Volare Cantare (Love Generation)", "Stay (I Love You So Much)" a "Amor (Knockin' Here On My Door)". Velkých hitem se v roce 1999 stává vánoční píseň "Vánoce hrajou glórijá", kterou zpívá Petr Kotvald. Skladba "Mumuland" obsazuje v létě 2001 1. místo v IFPI Radio 2001, stává se jedním z největších hitů P. Kotvalda a zároveň hitem tohoto roku a dekády vůbec. V roce 2002 realizuje projekt "Dýza Boys" s V. Upírem Krejčím a I. Pešákem. Až o několik let později se skladba "Nekecá, nekecá" z jediného stejnojmenného alba "Dýza Boys" stává velice populární na YouTube. V témž roce komponuje skladby pro album Heidi s hitem "Když cowboy spí" a album G. Goldové se singlem "Loď odplouvá", které však i přes vydání v Polsku nijak zvlášť neprorazilo v Česku. Rok 2003 dostává skladbu P. Kotvalda "Marilyn" z CD "Planeta svádění" opět na výsluní 20. místem na IFPI Radio 2003. Ve stejném roce píše J. Parma pro Ivetu Bartošovou skladby "September Lady" a "Skandál", v roce 2005 "Boomerang" a 2008 "Othello", obě pro Lucii Vondráčkovou. Skupina Těžkej Pokondr nahrává vlastní verzi Mumulandu jako Malyland s textem L. F. Hagena, Eva Pilarová nahrává pro album Rodeo (2002) "Co jsi uměl, zapomínáš" , Heidi vydává skladbu "How do you do, dobrej den" a "Do manželských postelí".

Jindřich Parma měl dvě vlastní skupiny. Hipodrom (1988-1992) s megahitem "Pražský 'haus'" ze stejnojmenného alba z roku 1990, dalšími singly byly "Noční proud" a "Bourák". Z druhého alba Hipodrom "2" pak vyšel singl "Dámy, 'sme v rejži". Druhým osobním projektem byl "Mumuland orchestra", který vydal CD "Mumuland party mix" v roce 2002 se singly "Haribara", "Den motýlů" a "Hej, karamela", tyto skladby byly však médii opomenuty. Rok 2007 přinesl skladbu P. Kotvalda "Aka huka daka", rok 2008 trance remix skladby "Milujem se čím dál víc" od slovenského DJ Cobry, rok 2009 po velmi dlouhé době novou skladbu V. Vávry "Už se nebudu ptát" z CD Vávrových hitů nově předělaných právě J. Parmou. S Heidi nahrává písně "Frikulín" a "Natotata". Pro dětský televizní program Up.Paráda V. Upíra Krejčího skládá znělku Paparáda a o rok později píše a nahrává pro P.Kotvalda a S.Hložka jejich první novou originální píseň po 25 letech -Cool rendes-vous ,ta se však ocitla mimo zájem médií . Skladby J. Parmy se během uplynulých 30 let objevily na desítkách alb a kompilací a jejich seznam dnes již nelze snad ani vytvořit.

Dalšími interprety, kteří nahráli Parmovy skladby, jsou B. Paul (i s Bo Andersen), Guillermo Marchena, polská skupina Vox, rakouská zpěvačka Goldie Ens, E. Hurychová, M. Linková, Linda a Pavel, M. Malá, S. Tofi, Blíženci, duo S. Hložek - P. Kotvald, skupina Mammonville, skupina Technoboys, slovenský akordeonista Peter Hanzely, kytarista Lubomír Brabec, skupina Mahagon, P. Rezek, Pavel Vítek, Cutmaster and MC Groove, skupina Times Square, zpěvačka Indian Princess Leoncie, Pavla Forstová, zpěvačka Petra.

Jindřich Parma

68 let, skladatel, trumpetista