zavřít
Upravit životopis

Životopis

Herec Jiří Knot pochází z Prahy, od dětství projevoval sklony k výtvarnému umění, středoškolské vzdělání absolvoval na škole Václava Hollara v Praze (1968), načež začal pracovat jako reklamní designér v podniku Domácí potřeby. Kromě toho ale tíhnul také k herectví a to nakonec vystudoval na DAMU (1976). Po absolutoriu nastoupil do Semaforu, později svou hereckou dráhu spojil s legendárním Činoherním studiem v Ústí nad Labem.

Od konce studií spolupracuje Jiří Knot také s filmem, jeho korpulentní postava s dobrosrdečným výrazem tváře jej předurčila především k vystupování v komediích. Můžeme jej zaznamenat ve filmech V podstatě jsme normální (1981), Jak svět přichází po básníky(1982) nebo Rozpuštěný a vypuštěný(1984), jako vrchní ve Valdštejské vinárně se objevil ve slavné komedii Vrchní, prchni!(1981). Jedinou roli většího rozměru odehrál jako pacholek Ondra po boku Pavla Kříže v pohádce O statečném kováři(1983).

V následujících letech Knotova spolupráce s filmem stagnovala, více příležitosti začal ale dostávat v televizi, hrál v několika seriálech a inscenacích (Pan Pickwick, 1987; Hřbitov pro cizince, 1991; Zdivočelá země, 1997). V devadesátých letech ale získal možnost hrát v několika filmech zahraničních producentů, objevil se například v oceněném španělském filmu Dívka tvých snů (La nina de tus ojos, 1998), před filmovou kameru u nás se vrátil například v pohádce Princezna ze mlejna 2 (2000), za zmínku stojí jeho ztvárnění postavy Weinfurtera ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále(2006). Zatím naposledy se Jiří Knot připomněl divákům ve filmu Líbáš jako bůh(2009).

Co se týče divadla, Jiří Knot v posledních letech pohostinsky vystupuje hned na několika pražských scénách, například v Divadle Bez zábradlí, v Rokoku nebo v Divadle Metro. Významná je také jeho činnost v oblasti dabingu, zvláště animované produkce z USA. V návaznosti na své původní umělecké směřování a vzdělání se dodnes věnuje také grafice a kresbě.

Mohli by vás také zajímat…