zavřít
Upravit životopis

Životopis

Liberecký odchovanec se narodil 13. 2. 1980 v Nymburce. Když mu byl rok, rodiče se za prací přestěhovali do Liberce. V rodině hrál hokej již Jiřího starší bratr, a tak i on v pěti letech začal navštěvovat hokejovou přípravku. Na počátku zvládal kromě hokeje ještě fotbal, ale v šesti letech se na radu otce definitivně rozhodl pro hokej. Ještě dnes si bez zaváhání vzpomene na trenéry, kteří se podepsali čitelným písmem pod jeho kariéru. "V přípravce mi dal hodně trenér Adamec, poté v juniorech a dorostu pánové Špinka, Čermák a Svatoš."

Na otázku, zda chtěl být vždy obráncem, Jiří odpovídá. "Ze začátku mě to táhlo do brány, ale když jsem viděl jaké mají kluci ošklivé betony, tak mě to přešlo. Trenér mě dal do obrany, chvíli mě to sice ještě často táhlo dopředu, ale později jsem si na svoji roli zvykl." Jelikož každý z hokejistů má svůj vzor, nedalo mi to a zeptal jsem se i Jiřího. "Můj vzor nebyl paradoxně obránce, ale útočník Jaromír Jágr." V současnosti je jeho vzorem jeho kolega z obrany Jaroslav Modrý.

Přes všechny mládežnické kategorie se Jiří v devatenácti letech poprvé probojoval v sezóně 1999/2000 do prvního mužstva. "V první lize jsem začínal po boku zkušeného obránce Valdemara Jiruše." Sezónu co sezónu zvyšoval počty odehraných zápasů, až se stal pevnou součástí týmu. Pouze v sezóně 2001/2002 si odskočil na dva zápasy do týmu Jablonce. Šikovný obránce nepatří mezi útočně laděné beky, jeho hra je hlavně založena na velmi dobrém bruslení. "Při mé velikosti musím centimetry nahrazovat něčím jiným. U mě je to bruslení a snaha hrát důrazně do těla."

Přelomem nejen v hokejovém životě Jiřího Moravce se stala sezóna 2001/2002. Bílí Tygři dovedli svou spanilou jízdu až do finále v podobě play-off o extraligu a byli úspěšní i v něm. Defenzivnímu obránci se navíc podařilo vstřelit svou první branku mezi dospělými a nezůstalo pouze u ní. V osmatřiceti utkáních se trefil ještě pětkrát, na čtyři branky dokázal přihrát. "Byla to nezapomenutelná jízda. Takřka jsme neprohrávali, vytvořila se perfektní parta, která se dokázala v rozhodujících chvílích semknout. Byl to můj zatím největší zážitek," s chutí si zavzpomínal. V únoru teprve pětadvacetiletý hráč však doufá, že nějaký velký úspěch ještě přijde. Ač se liberecký tým od vítězné baráže poměrně změnil, důrazný bek se na pevno usadil v extraligové sestavě.

Sezónu 2004/2005 může liberecký odchovanec označit možná jako nejúspěšnější v dosavadní extraligové kariéře. A to i přesto, že díky zranění přišel o konec sezóny a její vyvrcholení v podobě play –off. Od začátku sezóny si udržoval stabilně vysokou výkonnost, plně se vyrovnal borcům z NHL. Vynikající bilanci si vytvořil i v +/- bodech, kde se 17 plusovými body obsadil celkově osmé místo mezi všemi hráči z celé extraligy.

Jiří má za sebou i vystoupení v dresu nejcennějším, když na přelomu mezi sedmnáctým a osmnáctým rokem oblékl několikrát i dres reprezentační "18". Na účast na juniorském MS to ovšem nikdy nestačilo. I to byl možná jeden z důvodů, proč nebyl nikdy draftován. V otázkách na vývoj kariéry se usmívá. "Rád bych zůstal v Liberci, pokud o mě budou nadále stát." Ani případnému zahraničnímu angažmá by se obránce s již tradiční 10 na zádech nebránil. "Zahrát si v zahraničí je lákavé, i když by bylo těžké Liberec po tolika letech opustit." Jiří se v kondici neudržuje jen hokejovým tréninkem, rád si zajde zaplavat nebo zahrát tenis.

Výška: 180 cm
Váha: 87 kg
Post: obránce
Hůl: levá