Jiří Pecha se narodil v listopadu 1944 v Třebíči v rodině divadelních ochotníků. Rodiče ho spolu s bratrem Františkem pravidelně brali na svá představení a od 2. třídy základní školy chlapci dokonce dostávali dětské role. Mimo ochotničení se...

Životopis

Jiří Pecha se narodil v listopadu 1944 v Třebíči v rodině divadelních ochotníků. Rodiče ho spolu s bratrem Františkem pravidelně brali na svá představení a od 2. třídy základní školy chlapci dokonce dostávali dětské role. Mimo ochotničení se během školy Jiří věnoval intenzivně i sportu. Závodně běhal a hrál českou házenou. Vyučil se automechanikem, ale o poznání víc než autodílna ho lákalo jeviště. Při talentových zkouškách natolik zaujal komisi, že byl pod podmínkou, že si dodatečně dodělá maturitu, přijat na divadelní fakultu JAMU v Brně. Slib sice nedodržel, školu ale úspěšně dokončil.

Na JAMU se seznámil s Bolkem Polívkou, který do školy přišel, když Pechovi zbýval jediný rok studia. Během této krátké doby vzniklo ale velké přátelství, které výrazně ovlivnilo Pechův profesní život. Polívka se stal jeho nejčastějším hereckým partnerem a věrným společníkem v řadě recesí a aktivit. Na JAMU vzniklo z popudu profesorů divadlo Husa na provázku a Pecha stál u jeho zrodu. Prošel sice angažmá v divadle Večerní Brno a ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, ale už v roce 1972 definitivně zakotvil v Divadle na provázku a odehrál zde svá zásadní představení. K vrcholům jeho divadelního herectví patří ztvárnění titulní role v Shakespearově dramatu Král Lear a v komediální hříčce Babička - fetišistická revue. Za tuto hru obdržel ocenění Nadace Alfreda Radoka. Známé je rovněž jeho divadlo jednoho herce Nejsem svůj pes.

I když Pecha patřil k výrazným hercům jihomoravského regionu, do televize a filmu pronikal jen s velkými obtížemi. Na televizní obrazovce se poprvé objevil v roce 1973 v pohádce brněnského studia KAZISVĚTI, ve filmu až o 5 let později, když jej Vladimír Sís spolu s dalšími herci Divadla na provázku obsadil do filmového zpracování divadelního představení BALADA PRO BANDITU. Pecha si zahrál velitele četníků. V 80. a 90. letech se herec postupně stal představitelem svérázných vedlejších postaviček, především v projektech svého úspěšného kamaráda Bolka Polívky (hajný ve snímku ŠAŠEK A KRÁLOVNA, anděl v DĚDICTVÍ ANEB KURVAHOŠIGUTNTAG), do obecnějšího povědomí diváků se zapsal zejména díky zábavnému pořadu MANÉŽ BOLKA POLÍVKY z konce 80. let. Další role získával v souvislosti s aktivitami Divadla na provázku. Fanoušci si Jiřího Pechu spojují nejčastěji se seriálem BYLO NÁS PĚT, kde si zahrál starého Zilvara z chudobince, nebo s pohádkou LOTRANDO A ZUBEJDA, kde se objevil jako starý Lotrando. V posledních letech začala herectví Jiřího Pechy více využívat Česká televize, i když znovu pouze ve vedlejších rolích.

Jiří Pecha je podruhé ženatý, když z prvního manželství ukončeného rozvodem má dceru, která žije v Austrálii. Se svou druhou ženou Janou má dvě dcery. Vedle Bolka Polívky za své blízké přátele považuje Miroslava Donutila a Arnošta Goldflama. Pojí se k němu přezdívka Peca jako zkratka slova pecivál, což pochází z dob vysokoškolských studií, kdy nepatřil k nejpilnějším žákům. Zajímavostí je rovněž Pechova znalost brněnského slangu zvaného hantec, díky kterému se objevil v několika reklamách. Odbornou kritikou je Pecha považován za instinktivně až živočišně hrajícího herce se širokým rejstříkem od ryze komediálních kreací až k dramaticky vyhraněné látce. Ve volném čase si rád zahraje kulečník. Milan "gudaulin" Černý