zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jiří Ryba je bývalý český atlet, jehož specializací byl víceboj. Největší úspěch atletické kariéry zaznamenal na juniorském mistrovství Evropy 1995 v maďarské Nyíregyháze, kde získal bronzovou medaili.

Rok předtím nedokončil víceboj na juniorském mistrovství světa v Lisabonu. Reprezentoval na letních olympijských hrách v Sydney 2000, kde obsadil s celkovým počtem 8 056 bodů čtrnácté místo. O rok později skončil šestý na mistrovství světa v kanadském Edmontonu, kde nasbíral 8 332 bodů. Jeho atletickou kariéru však narušila série zranění, kvůli kterým přišel o účast na mistrovství Evropy v Mnichově v roce 2002 , o mistrovství světa 2003 v Helsinkách i o letní olympiádu v Athénách, na kterou měl splněn limit. Atletickou kariéru definitivně ukončil v roce 2006, poté co absolvoval operaci achilovek na obou nohách.

Od roku 2007 byl zaměstnán jako kondiční trenér u fotbalistů Mladé Boleslavi, kde skončil v březnu roku 2008. V současné době působí ve stejné funkci v prvoligovém týmu 1. FK Příbram. Jeho manželkou je česká atletka, tyčkařka Pavla Hamáčková, se kterou má syna Jiřího.

Jiří Ryba

41 let, atlet, vícebojař