zavřít
upravit profil

scénárista, režisér, pedagog

narozen: 31. 7. 1901 Praha, Rakousko-Uhersko  † 18. 8. 1957 Příbram, Československo

Upravit životopis

Životopis

Jiří Slavíček se narodil známému českému malíři Antonínovi Slavíčkovi (1870 – 1910) a jeho ženě Bohumile Brynychové. Jiřího bratr, Jan Slavíček (1900 – 1970), byl po otci taktéž malířem. Mladý Jiří absolvoval v Praze strojní inženýrství a získal titul inženýra. Touha po umění však byla silnější. Rozhodl se věnovat filmu, ale věděl, že se jen tak snadno neprosadí. Proto odjel roku 1929 na studijní cestu do Hollywoodu. Zde se seznámil s filmovou technikou a propracoval se až na post střihače. Do českých novin a časopisů měl jako jeden z nejpovolanější možnost psát recenze, zprávy a informace o amerických filmech a kinematografii.

Post střihače mu však tak zcela nevyhovoval a čím dál tím více toužil po filmové režii. Přestože měl dobrý úmysl režírovat s nejvyšší mírou umění, tak se mu tento záměr nevydařil, neboť mu k tomu chybělo dostatečné vzdělání i vytrvalost.

K filmové režii se dostal ve spolupráci s hercem Čeňkem Šléglem, který také tíhnul k filmové režii, při průměrných komediích s dvojicí Jindřich Plachta a Ladislav Pešek JARČIN PROFESOR (1937).

Za okupace se snažil pozvednout národní sebevědomí; a zároveň natočil své nejlepší filmové dílo, komedii PANTÁTA BEZOUŠEK (1941) podle románu K. V. Raise s celkem dobrým výkonem Jaroslava Vojty, Ladislava Boháče, Zity Kabátové a Vlasty Matulové. Na konci protektorátu ještě režíroval se začínajícím režisérem Václavem Krškou poetickou komedii KLUCI NA ŘECE (1944).

Po roce 1945 se Jiří Slavíček zaměřil zejména na organizační a pedagogické působení. V listopadu 1945 se stal ředitelem státní ateliérů a laboratoří a ke konci života byl činným na Vyšší filmové škole v Čimelicích. Jiří Slavíček byl vznětlivým a citlivým umělcem a jeho díla však byly pouhým dobrým průměrem (někdy ani to ne). Z patnácti jím režírovaných snímků bylo natočeno 8 podle literární předlohy a 5 stvořil Slavíček ve spolupráci s jiným režisérem. Režisér, scenárista a střihač Jiří Slavíček zemřel 18. srpna 1957 v Příbrami, osmnáct dní po svých padesátých šestých narozeninách.

Jiří Slavíček

56 let, scénárista, režisér, pedagog

Mohli by vás také zajímat…