zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ing. Jiří Vybíhal je amatérský historik a spisovatel literatury faktu, který se specializuje na období Protektorátu Čechy a Morava v tzv. Jihlavském jazykovém ostrově. Absolvoval Mendelovu univerzitu v Brně.

Dílo
Jihlava pod hákovým křížem - vydáno k 70. výročí okupace Jihlavy, ve spolupráci s Vilémem Wodákem, 343 stran, 350 fotografií. Vydáno vlastním nákladem v roce 2009.
Kniha popisuje každodenní život v době Protektorátu Čechy a Moravy v období let 1939 - 1945. Den po dni mapuje události v Jihlavě, městě s významnou německou menšinou. Čtenář je seznámen s celou historií vývoje osídlení a dalšího života německých obyvatel Jihlavy. Publikace mapuje všechny důležité události od roku 1938 do poválečných dnů roku 1947, kdy se konalo poválečné zúčtování. Tato práce otevřeně hovoří o vztazích mezi Němci a Čechy před válkou, v jejím období i krátce po ní. Po válce bylo vyhnáno (odsunuto) z Jihlavy a okolí více než 12000 původně žijících obyvatel. Toto dílo ocenili svojí předmluvou významní historici. Autor byl oceněn Cenou Rady města Jihlavy za významné doplnění historie města. Kniha vyšla také německy.

Atentát na Hitlera v Jihlavě? - vydáno k 65. výročí osvobození města Jihlavy, ve spolupráci s Vilémem Wodákem, 180 stran, 175 fotografií. Vydáno vlastním nákladem v roce 2010.
Kniha volně navazuje na knihu Jihlava pod hákovým křížem vydanou v roce 2009. Jednotlivé kapitoly jsou příběhy z dění v období protektorátu v Jihlavě, městě patřící do tzv. Jihlavského jazykového ostrova. Nosnou epizodou je údajný atentát na Adolfa Hitlera v Jihlavě, který se neuskutečnil. Proč? Zřejmě po prozrazení aktérů příprav atentátu se Hitler zalekl, a obloukem se při cestě z Prahy do Brna v březnových dnech roku 1939 Jihlavě vyhnul. V knize je mnoho dalších zajímavých příběhů. Životopisy prvního starosty v době Protektorátu Franze Brummera, vedoucího jihlavské úřadovny gestapa Rudolfa Blumeho nebo místního pátera Christiana Honsiga. Kniha popisuje vztahy říšských Němců s těmi jihlavskými, přináší dalších epizody ze života Jihlavy a jejího okolí v nelehké době protektorátu.

Třešť 1945 - vydáno k 65. výročí osvobození města Třešť, 120 stran, 160 fotografií. Vydáno v nákladu 500 kusů v roce 2010.

Kniha popisuje běh květnových událostí roku 1945 v Třešti, kdy po vzoru pražského povstání také v tomto městě došlo k ozbrojenému vystoupení místních proti německým vojákům a třešťským Němcům.

Ocenění
- Cena Rady města Jihlavy 2009
- Kniha Jihlava pod hákovým křížem se stala kulturní událostí roku 2009 v Jihlavě podle hlasování čtenářů týdeníku Sedmička

Jiří Vybíhal

50 let, spisovatel, historik