zavřít
Upravit životopis

Životopis

S hokejem začínal v Olomouci, kde se propracoval postupně až do seniorů, kteří tehdy hráli druhou nejvyšší soutěž. V roce 1989 získala ofenzivně laděného zadáka Sparta a ten jí hned vypomohl pěti brankami k titulu mistra. Poté se ani ne dvacetiletý mladík chopil nově otevřené možnosti zámořského angažmá. Do NHL ale nikdy nenakoukl, hrál pouze za farmářský tým Washingtonu – Baltimore Skipjacks. V sezoně 1992–93 se vrátil do Sparty a byl z toho další titul. Ve Spartě zůstal Vykoukal i v následující sezoně, kdy zaznamenal v 50 zápasech 39 kanadských bodů! Byl poté po právu vyhlášen nejlepším obráncem extraligy. V roce 1994 si Vykoukal odskočil na rok do švédského klubu MoDo. O rok později se však vrátil do Sparty potřetí, tentokrát na tři roky. Nejvíce se vysokému obránci dařilo hned v prvním ročníku, zejména v play-off, kdy zaznamenal 14 kanadských bodů ve dvanácti zápasech. V roce 1998 Vykoukala opět odválo vábení severu. Tentokrát zamířil do finského Blues Espoo. Zde působil dlouhých pět let a v sezoně 2002–03 zaznamenal v základní části vynikajících 13 gólů! V roce 2003 změnil dres, když v rámci finské ligy přestoupil do TPS Turku, s nímž v ročníku 2003–04 prohrál až ve finále. Po sedmi letech strávených ve Finsku se Vykoukal rozhodl vrátit do vlasti, už počtvrté do Sparty. Celou sezonu 2005–06 ho sužovala zranění, avšak v play-off byl zcela klíčovým obráncem a získal svůj už třetí titul mistra ČR.

Neuvěřitelně bohatou reprezentační kariéru začal Vykoukal již v roce 1990, tehdy ještě v dresu Československa. Postupně nastřádal 172 startů v národním dresu a v roce 2004, kdy oznámil konec své mezinárodní kariéry, byl rekordmanem v počtu startů v samostatné české reprezentaci!

Mezi jeho největší úspěchy patří bezesporu dva tituly mistra světa, které získal v letech 1996 a 1999, ale i evropské zlato v dresu osmnáctky. Reprezentoval snad na všech mezinárodně věhlasných akcích, včetně Olympijských her a Světového poháru, a doma vlastní unikátní sbírku devíti světových a evropských medailí!