zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pražský rodák Jiří Zelenka spjal svoji kariéru s Holešovicemi. Titul Sparty v sezoně 1989-1990 sledoval Zelenka ještě jako sparťanský junior, v další sezoně se však už stal nedílnou součástí kádru. V Holešovicích vydržel Zelenka bez přerušení dalších jedenáct let, v kterých pomáhal Spartě svými, mnohdy velmi důležitými, góly. V sezoně 1999-2000 vytvořil Jiří Zelenka spolu s Richardem Žemličkou a Patrikem Martincem velmi kompaktní útok, který dotáhl Spartu až k nejvyšší metě - titulu. Zelenka si tak přidal do sbírky druhou zlatou medaili. V létě 2001 se rozhodl hráč s pověstí šoumena vyzkoušet zahraniční angažmá.

Finsko ale Zelenkovi nesedlo, v Blues Espoo vydržel jen třináct zápasů, v kterých si připsal pět bodů. A kam jinam by měly mířit Zelenkovy kroky než zpět do mateřského klubu... Pravý křídelník neudělal vůbec špatně, se spoluhráči se mu totiž podařilo vybojovat další mistrovský titul! S příchodem kouče Hadamczika začala Zelenkova role v týmu klesat, což vyústilo v odchod do Německa před sezonou 2003-2004. Jenže klubu Woelfe Freiburg se nedařilo a po roce už nehájil Zelenka dres prvoligového, ale druholigového týmu. V sezoně 2004-2005 stačil Zelenka vstřelit 28 branek, pak ale přišla vážná zlomenina čelisti, kvůli které málem skončil s kariérou.

Po pro Spartu neúspěšné sezoně se kormidla chopil Jaromír Šindel a projevil o Zelenku zájem. Jenže Zelenkovi se v úvodu sezony nedařilo, v osmi zápasech ani jednou neskóroval. Následoval trejd do Plzně za Petra Havelku. V dresu Lasselsbergeru Zelenka ožil, vstřelil sedmnáct branek. V sezoně 2006-2007 se Plzeň spolehla na jiné hráče a Zelenka spíše paběrkoval. Na konci základní části pak zaznamenal forvard další přesun, když se navrátil pro play-off do svého mateřského klubu, kterému pomohl k obhajobě titulu pěti góly. V červnu 2007 se pak Zelenka dohodl se Spartou na roční smlouvě.