zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z lékařské rodiny. Jako dospívající dívka hrála v několika čínských filmech, z nichž jí velkou popularitu a čínskou výroční cenu Zlatý kohout přinesl dobrodružný film Malá květina. V roce 1975 absolvovala dvouletou hereckou průpravu u herečky Žang Rei Fang v internátní dramatické škole při Šanghajském film. studiu. V roce 1981 přesídlila do USA, kde nejprve studovala na State University of New York a po roce přešla na studium film. produkce na California State University v Northridgi.

Účinkovala jako host v TV seriálech, např. Miami Vice - ČTV, MacGyver - ČTV, Wiseguy (Mafián), Nightmare Cafe (Kavárna U noční můry - ČTV), Tales from the Crypt (Příběhy ze záhrobí - ČTV), Homicide: Life on the Street (Vražda: Život na ulici) a The Outer Limits (Krajní meze - ČTV). Na firemním parkovišti si jí všiml producent Dino De Laurentis a obsadil ji do hlavní ženské úlohy čínské konkubíny May May v dobrodružném snímku podle románu Jamese Clavella Tai-Pan (r. D. Duke).

Do mezinárodního povědomí se zapsala rolí čínské císařovny Wan Žung v historickém eposu Poslední císař (r. B. Bertolucci). 1989 se stala americkou občankou, ale s výjimkou postavy životem zkoušené matky v závěrečném dílu vietnamské trilogie Nebe a země (r. O. Stone) jí byly většinou nabízeny stereotypní etnické role v dobrodružných a kriminálních snímcích.

Uplatnila se také v TV, především jako záhadná majitelka pily Josie Packardová v seriálu Twin Peaks (1990-91, Městečko Twin Peaks - ČTV). V soutěži MFF v Berlíně 1997 byl uveden její režijní debut podle románu Yan Gelinga Vyobcovaná, příběh dospívající městské dívky, poslané pracovat na tibetský venkov. V Hollywoodu natočila konvenční romantické melodrama Podzim v New Yorku. Jejím prvním manželem byl producent Jim Lau (1985-90).

Joan Chen

61 let, herečka, producentka, režisérka, scénáristka

Mohli by vás také zajímat…