zavřít
Upravit životopis

Životopis

Roku 1979 ukončila hereckou fakultu na Vysoké divadelní škole (PWST) ve Varšavě, kde byla v letech 1979-81 členkou divadla Teatr Dramatyczny, na jehož scéně zaujala mj. rolí Albertynky v Gombrowiczově Operetce.

Před film. kamerou debutovala ještě během studií malou úlohou studentky v komorním dramatu Ochranné zbarvení (r. K. Zanussi).

První významnou roli, Bożenu Kaczmarkovou ztvárnila v kriminálním dramatu Nenajdeš klid (r. M. Waśkowski). Popularitu jí přinesla role temperamentní Ewy Szymoniukové v TV seriálu Dům.

V prosinci 1981, když trávila zimní prázdniny v Paříži, se sblížila s režisérem Romanem Polanským, který jí zařídil práci modelky pro prestižní módní časopis Vogue. Zprostředkoval jí rovněž účinkování v politickém krimithrilleru podle stejnojmenného románu Martina Cruz Smithe Park Gorkého (r. M. Apted), v němž ztělesnila kostymérku Irinu, nonkonformní Rusku, s jejíž pomocí se podaří čestnému policistovi (William Hurt) vyšetřit tři záhadné vraždy.

Od roku 1982 působí především v USA a Itálii, kde je obsazována zejména do rolí osudových krásek v umělecky nenáročných filmech nejrůznějších žánrů, počínaje akčními dobrodružnými a kriminálními thrillery (Raději zemřít, Muž s cejchem smrti) a horory (Warlock, Warlock 2: Armagedon, Polibek), přes válečné drama (Až k bodu zlomu), erotický thriller (Manželé a milenci) a western (Tombstone), až ke kriminální parodii (Mlčení šunek) a romantické komedii (Sladké lži).

Mohli by vás také zajímat…