zavřít
Upravit životopis

Životopis

Otcova rodina je původem z Kalábrie a v USA žije již druhou generaci. Pochází z rozvrácené rodiny; nejprve žil v Brooklynu spolu se svým mladším bratrem Robertem u otce, poddůstojníka námořnictva, a pak u pěstounů na Long Islandu.

V patnácti letech byl zavřený za krádeže aut a při jedné akci byl dokonce postřelen do nohy. Vystřídal různá zaměstnání (tiskárenský dělník, taxikář, pomocník v pizzerii, fotomodel), než se náhodně seznámil s Andy Warholem, který z něho ve druhé pol. 60. let učinil sexuální ikonu a undergroundovou hvězdu (Star) svých provokativních filmů, jejichž režii posléze převzal Paul Morrissey.

V těchto filmech, jež balancují na hranici mezi samoúčelnou provokací, pseudouměleckou dekadencí, polodokumentární reportáží a pornografickou groteskou, ztělesnil ústřední postavy ztroskotanců a zoufalců, vydělávajících si na živobytí a drogy různými podvody a vlastním tělem: mladý prostitut Joe (Tělo), sexuálně unavený feťák Joe Smith (Odpad), nezaměstaný herec Joey Davis (Vedro).

V 70. letech byl hojně obsazován italskými a francouzskými režiséry do eroticky provokativních filmů: homosexuální řidič náklaďáku Krassky, který svede chlapecky vyhlížející anglickou číšnici (Jane Birkinová), v dramatu Miluji tě, já taky ne (r. S. Gainsbourg); bohatý a šťastně ženatý venkovan Sigimond Pons, jehož život zásadně změní milostný vztah s pařížskou prostitutkou (Sylvia Kristelová), v přepisu románu André Pieyre de Mandiarguese Na okraji (r. W. Borowczyk).

Od 80. let se objevoval, byť v menších rolích, ve filmech významných amerických tvůrců: gangster Charles "Lucky" Luciano v hudebním retrosnímku Cotton Club (r. F. F. Coppola) a chicagský gangster Dutch Kieffer v akční retrokomedii Západ slunce (r. B. Edwards).

Ze vztahu s italskou herečkou Stefanií Casiniovou má syna.

Mohli by vás také zajímat…