zavřít
Upravit životopis

Životopis

Slavný newyorský kytarista (kromě zpěvu ovládá i banjo a fouk. harmoniku). Narozen v r. 1952 (od r. 1977 žije v Kalifornii). Jeho styl je někdy označován jako technometal. Původně ale vyšel z jazzu.

V r. 1984 zakládá vlastní sk. Squares - výsledkem je debutové EP Joe Satriani. Výrazný úspěch dosahuje instrumentálním albem Surfin´ With The Alien (1987). U Satrianiho se učil m.j. Steve Vai a Kirk Hammett. Od r. 1987 hrál s baskytaristou Stu Hammem a bubeníkem Jonathanem Moverem.

V r. 1988 vychází EP Dreaming No. 11 a velký ohlas má i další album Flying In A Blue Dream (1989). V průběhu let hraje např. s Mickem Jaggerem, Johnem McLaughlinem atd. Album Extremist (1992) natočil s Mattem (bg) a Gregem (dr) Bissonettovými.

V 90. letech na několik měsíců zastoupil na koncertech kytaristu Deep Purple - Ritchieho Blackmorea. V roce 1996, Satriani založil projekt G3. Krom něj v něm účinkovali Steve Vai, Adrian Legg, Eric Johnson, Yngwie Malmsteen, John Petrucci, Kenny Wayne Shepherd a Robert Fripp. Skupina se stala populárnejší velmi vydařenými koncertními turné v USA, Evropě a Japonsku.

Satrianiho styl hraní je charakterický dokonalým ovládaním všech hracích technik.Výborně ovláda tremolo, a co je nejdůležitejší, na rozdíl od mnoho jiných virtuózů, se neomezuje na technické předvedení, ale tvoří pěkné, vystavené, důmyslné skladby plné emocí. Satriani je jedním z nejlepších novátorských a inspirativných kytaristů současnosti, čehož důkazem je velký počet muzikantů, kteří přiznávají, že je jeho tvorba fascinuje
Joe Satriani vydal v roce 2004 své jedenácté sólové album "Is There Love in Space".

Na albu Satrianiho doprovází baskytarista Matt Bissonette a bubeník Jeff Campitelli. Sám autor říká: „ Na mých předchozích deskách měli posluchači možnost poznat moji bluesovou, metalovou a dokonce techno polohu. Toto album se asi nejvíce blíží rocku.“V rámci svého evropského turné k nové desce "Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock" vystoupil Joe Satriani také 3. června 2008 v Česku v pražské T-Mobile aréně.

Mohli by vás také zajímat…