zavřít
Upravit životopis

Životopis

Joel Coen byl v roce 2001 na filmovém festivalu v Cannes oceněn jako nejlepší režisér za snímek Muž, který nebyl, a v roce 1991 tamtéž opět jako nejlepší režisér za film Barton Fink. V roce 1996 byl za snímek Fargo jmenován nejlepším režisérem New York Film Critics Circle, National Board of Review a obdržel v této kategorii také cenu BAFTA. Společně se svým bratrem Ethanem získali za tento snímek Oscara v kategorii nejlepší původní scénář.

Scénář k filmu Bratříčku, kde jsi?, který taktéž napsal společně se svým bratrem, byl nominován na cenu BAFTA a na Oscara v kategorii nejlepší adaptace. Mezi další filmy, na jejichž scénáři se podílel a které režíroval, patří Nesnesitelná krutost, Big Lebowski, Záskok, Millerova křižovatka, Zmatky v Arizoně a Zbytečná krutost.

Společně se svým bratrem Ethanem napsal a režíroval v roce 2004 komedii Lupiči paní domácí. Jejich posledním snímkem je adaptace Tahle země není pro starý. Tento film byl oceněn celou řadou prestižních filmových cen včetně Oscara, který získal dohromady ve čtyřech kategoriích z osmi nominací.

Nejnovější film Joela a Ethana Coenových, Po přečtení spalte, byl nominován na ceny BAFTA a WGA Award v kategorii Nejlepší původní scénář.

Joel Coen

67 let, scénárista, režisér, producent

Mohli by vás také zajímat…