Joel Ward je kanadský hokejový útočník.Hráčská kariéraJako nedraftovaný hráč, začínal v juniorské lize v Ontario Hockey League v týmu Owen Sound Platers, se kterým hrával čtyři sezóny 1997/01. Po skončení čtyř ročníků v juniorské lize působil v...

Joel Ward je kanadský hokejový útočník.

Hráčská kariéra
Jako nedraftovaný hráč, začínal v juniorské lize v Ontario Hockey League v týmu Owen Sound Platers, se kterým hrával čtyři sezóny 1997/01. Po skončení čtyř ročníků v juniorské lize působil v posledním roce v další lize West Coast Hockey League v týmu Long Beach Ice Dogs. Jako volný hráč na začátku sezóny 2001/02, přišel na soustředění a vyzkoušení do týmu Detroit Red Wings, ale v klubu Red Wings neuspěl a byl poslán do ligy Canadian Interuniversity Sport v University of Prince Edward Island.

V týmu se stal nováček roku, a později se stal oporou týmu. Za čtyři odehrané sezóny v CIS si ho všiml klub Minnesota Wild, kteří ho pozvali do tréninkového kempu v roce 2006. V jeho první plně profesionální sezóně byl přidělen do záložního týmu Wild v Houston Aeros (American Hockey League) a rovněž podepsal svou první profesionální smlouvu na celou sezónu 2005/06.

Poté, co jako nováček v Houston Aeros, odehrál v základní části 66 zápasů v nichž nasbíral 22 bodů a v playoff 8 zápasů v nichž nasbíral 6 bodů. Za dobré výkony a morálku se Wild dohodl s Wardem na dvouletý kontrakt. Na nadcházející sezónu 2006/07 debutoval v NHL s klubem Minnesota Wild. V Minnesotě Wild odehrál celkem 11 zápasů, ale v první řadě zůstal na farmě v Aerosu, kde se následně každou sezónu zlepšoval.

15. července 2008 podepsal jednoletý kontrakt s týmem Nashville Predators jako volný hráč. V Predators se stal kmenovým hráčem a v prvním zápase za Predators vstřelil svůj první gól v NHL. Jako 28-letý nováček nezpůsobile zaznamenal 17 gólů v 79 zápasech a jeho spolehlivost z obranného pásma zpět do útočného pásma a úspěšnost v hodnocení +/-, se 1. července 2009 s Predators dohodl na prodloužení smlouvy o další dva roky.

V poslední sezóně platné smlouvy v Predators 2010/11 se stal v týmu nejlepším hráčem v kanadském bodování v playoff. 1. července 2011 mu Predators nenabídli smlouvu, a stal se volným hráčem, hned na to podepsal čtyřletou smlouvu s týmem Washington Capitals, kde si vydělá ročně 3 000 000 dolarů.

Důležitá data
- 28. října 2005 zaznamenal první asistenci v AHL proti týmu Milwaukee Admirals.
- 19. listopadu 2005 vstřelil první gól v (AHL) proti týmu Toronto Marlies brankáři Jean-Sébastien Aubin v první třetině v čase 17:57.
- 26. prosince 2006 zaznamenal první asistenci v NHL proti týmu Toronto Maple Leafs.
- 10. října 2008 vstřelil první gól v (NHL) proti týmu St. Louis Blues brankáři Manny Legace ve druhé třetině v čase 27:43.