zavřít
Upravit životopis

Životopis

John Cooper je hlavním zpěvákem, kytaristou a spoluzakladatelem americké rockové kapely Skillet.

John založil kapelu Skillet v roce 1996 s Kenem Steortsem. Seznámili se během turné jejich dřívějších kapel (John jako vokalista pro Seraph a Ken jako kytarista pro Urgent Cry). Obě kapely se krátce na to rozpadly, a tak Johna a Kena jejich pastor odhodlal k tomu, aby založili jejich vlastní kapelu jako vedlejší projekt. Projekt se rozhodli pojmenovat Skillet (=pánvička), protože zpočátku byla kapela složena z různých rockových stylů. John přirovnal skupinu k omeletě, řekl: "Všechno jsme hodili dohromady, aniž bychom věděli, co z toho bude."

John Cooper několikrát při různých příležitostech stanovil, že vyrůstal ve velmi nábožensky založené rodině a atmosféře. Jeho matka mu vyprávěla o Bibli a učila ho se modlit k Bohu už od mala. Ve věku pěti let se John začal učit hrát na piano. Johnova matka byla učitelka hry na piano, učitelka zpěvu a hrála na flétnu. Když byl John starší a začínal s hudbou, tak nehrál rockovou hudbu. Od přátel se později dozvěděl, že existuje něco jako křesťanská rocková hudba. Zpíval už od malička ale hrát na kytaru se naučil až v osmnácti. Na basovou kytaru začal hrát v devatenácti.

Johnova matka zemřela na rakovinu, když nastoupil na střední školu. Jeho otec se pár měsíců na to oženil. Pro Johna a jeho dva bratry začalo období plné pravidel. (Nesměli se například sprchovat před školou a po deváté hodině, aby svou novou matku nevzbudili, takže se John někdy nemohl ani umýt, jelikož přicházel pozdě z práce...). Vztahy v rodině se rozpadli a bratři se se svým otcem přestali stýkat. Když se Johnův otec později rozvedl a chtěl obnovit vztahy se svými dětmi, John byl jediný, který se mu ozval.

John potkal svou ženu Korey, kytaristku a klavíristku Skillet, když byl na návštěvě svých přátel v Tenessee. Ironicky, to bylo týden po tom, kdy John - tehdy 20 - slíbil Bohu, že přestane randit. Cítil se, že se randění se pro něj stalo pravidlem. Na druhé straně straně Korey - tehdy 23 - nikdy s nikým nechodila. Asi rok a půl po jejich první setkání spolu začali oficiálně chodit a po dvou měsících se zasnoubili. Mají spolu dvě děti Alexandrii a Xaviera.

Jeho přezdívka, která je často zmiňována v Skillet podcastech, je Doggy. Je velkým fanouškem Dr.Pepper coly a sbírá komiksové postavičky a plakáty Batmana a Spider-mana.