zavřít
Upravit životopis

Životopis

Studoval na fotbalové stipendium na Southwestern Missouri State University, ale zranění kolena předčasně ukončilo jeho sportovní dráhu a soustředilo jeho zájem na dramatická studia, která absolvoval spolu s Kathleen Turnerovou a Tess Harperovou. 1975 přesídlil do New Yorku a snažil se uplatnit na menších divadelních scénách i na Broadwayi, kde se představil v muzikálu inspirovaném knihami Marka Twaina Velká řeka.

Od poč. 80. let hraje ve filmu a TV, kde mu velkou popularitu přinesla úloha dělníka Dana Connora, za jejíž ztvárnění v úspěšném seriálu Roseanne - ČTV (1988-94) obdržel Zlatý glóbus a čtyřikrát byl nominován na cenu Emmy. Zaujal postavou jednoho ze dvou uprchlých vězňů, kteří terorizují mladý manželský pár (Nicolas Cage a Holly Hunterová) s uneseným nemluvnětem, v černé komedii Zmatky v Arizoně (r. J. Coen).

Od poč. 90. let vytvořil několik výrazných rolí: bodrý pojišťovací agent Charlie Meadows, soused hlavního hrdiny (John Turturro), v psychologickém příběhu mladého židovského spisovatele Barton Fink (r. J. Coen); lasvegaský kabaretní umělec Ralph Jones, který se stane dědicem anglického trůnu, v komedii Král Ralph (r. D. S. Ward); baseballová legenda Babe Ruth v životopisném snímku Babe (r. A. Hiller); horkokrevný veterán z Vietnamu Walter Sobchak, jehož nejbližší přítel (Jeff Bridges) se dostane kvůli záměně jmen do koloběhu událostí, v kriminální komedii Big Lebowski (r. J. Coen).

Skutečnou hvězdu z něho však učinila rodinná komedie podle animované TV série Flintstoneovi (r. B. Levant), v níž ztělesnil hromotluckého Freda Pazourka, otce obyčejné americké rodinky, jejíž život se sice odehrává v době kamenné, ale která je obklopena všemi vymoženostmi moderní civilizace. Vrátil se také k pravidelné práci v TV. Ztělesnil homosexuálního hrdinu sitcomu Normal, Ohio (2000), ale především vytvořil dvě velké dramatické úlohy (za něž byl nominován na cenu Emmy): jižanský politik Huey P. Long v TV snímku Královská ryba a Mitch v nové TV adaptaci proslulé Williamsovy hry Tramvaj do stanice Touha.

Mohli by vás také zajímat…