zavřít
Upravit životopis

Životopis

Absolvoval Clark University v massachusettském Worcesteru. Začínal jako herec na jevišti chicagského Organic Theater a na newyorských jevištích.

Za postavu jednoho z rekrutů ve hře Davida Rabeho Ztracenci dostal Theatre World Award 1977. Dvakrát získal cenu Obie, mj. v roce 1979 za titulní postavu v Shakespearově Othellovi, inscenovaném v rámci přehlídky New York Shakespeare Festival.

Zaujal hlavními úlohami ve dvou snímcích Joan Micklin Silverové, jako reportér Harry v dramatu z novinářského prostředí Mezi řádky a jako zamilovaný Charles v milostném příběhu Střemhlav.

Na přelomu 80. let vytvořil své nejlepší role: spisovatel Jack Kerouac v životopisném filmu Tlukot srdce (r. J. Byrum) a zejm. postižený vietnamský veterán Alex Cutter v nedoceněném dramatu Cutterova cesta (r. I. Passer).

Podstatně přibral na váze a začal se objevovat ve výrazných epizodních úlohách, z nichž nejznámější jsou postava nepříjemného dr. Kaufmana v psychologickém dramatu Čas probuzení (r. P. Marshallová) a postava tatínka v úspěšné komedii Sám doma (r. Ch. Columbus) i v jejím pokračování.

V TV mj. vytvořil hlavní úlohu okresního návladního Roye Fortrigga v kriminálním seriálu John Grisham's The Client (1995-96, Klient - ČTV) a často vystupoval jako host, mj. v seriálech Kate & Allie, Alfred Hitchcock Presents (Příběhy Alfreda Hitchcocka - ČTV), The Equalizer, Law & Order (Zákon a pořádek) a The Outer Limits (Krajní meze - ČTV).

Jeho manželkami byly herečky Margot Kidderová a Melissa Leo.

Mohli by vás také zajímat…