zavřít
Upravit životopis

Životopis

Hrál už v deseti letech na jevišti renomovaného dětského divadla Stratford Children's Theatre. Poté, co absolvoval St. Gregory's High School v Manchesteru, připojil se na krátký čas k souboru Birmingham Repertory Company. Na konci 60. let přesídlil do USA a usadil se v Chicagu. Vystudoval anglickou literaturu na Western Illinois University, kde několik let také učil. Pracoval rovněž jako redaktor lékařských publikací a podílel se na redakci odborného časopisu Quality Review Bulletin.

Teprve v pětatřiceti letech se rozhodl studovat herectví v chicagském St. Nicholas Theater, kde také učinil 1977 první profesionální zkušenost v premiérovém dramatu Davida Mameta Vodní motor. 1978 se stal členem souboru Steppenwolf Theater Company (přes třicet inscenací, mj. Millerova Smrt obchodního cestujícího, Pinterovo Pařeniště) a později pracoval na newyorských scénách, kde se poprvé a velmi úspěšně (cena Theater World Award) uvedl 1985 v mimobroadwayské inscenaci hry Lyle Kesslera Sirotci, kterou režíroval Gary Sinise.

V roce 1986 debutoval na Broadwayi úlohou melancholického hlídače ze zoologické zahrady, za jejíž ztvárnění ve hře Johna Guareho Dům modrého listí obdržel Cenu Clarence Derwenta a cenu Tony. Hrál v řadě TV seriálů, např. velitele hasičského sboru Patricka Meachama v H.E.L.P. (1990), dr. Aleca McMurtryho v The Human Factor (1992, Lidský faktor), ovdovělého bývalého policistu Martina Cranea ve Frasier (1993- ).

Ve filmu vytváří většinou vedlejší úlohy, avšak jako mnohostranný charakterní herec dokáže své portréty podle charakteru a okolností přiměřeně zvýraznit nebo naopak tlumit: prohnaný obchodník s plechem Moe, jehož kolega (Richard Dreyfuss) svádí souboj se zástupcem konkurenční firmy (Danny DeVito), v komedii z Baltimoru 60. let Konkurenti (r. B. Levinson); nesympatický republikánský soudce Matthew Helms, v němž odhalí houževnatá advokátka (Cher) skutečného vraha ministerské úřednice, v kriminálním dramatu Podezřelý (r. P. Yates).

Také si zahrál záletného univerzitního profesora Perryho, který se seznámí při večeři v italské restauraci s postarší osamělou návštěvnicí (Olympia Dukakisová), v romantické komedii Pod vlivem úplňku (r. N. Jewison); zkušený baseballový trenér Kid Gleason v rekonstrukci sportovní aféry Osm mužů z kola ven (r. J. Sayles); opilecký scenárista Bill Mayhew v psychologickém dramatu Barton Fink (r. J. Coen).

Další rolí byl byrokratický ředitel nemocnice Dreyfoos v černé komedii Článek 99 (r. H. Deutch); šéf bezpečnosti Bílého domu Sam Campagna v politickém psychothrilleru S nasazením života (r. W. Petersen); samolibý moderátor pokleslé TV show Grant Gubler, jemuž se pomstí za všechny ústrky jeho podřízená (Winona Ryderová), v hořké komedii Bolestná realita (r. B. Stiller); pan Fitzpatrick, egoistický otec dvou povahově rozdílných bratrů (Edward Burns a Mike McGlone), v romantické komedii Ona, jedině ona (r. E. Burns).

Mohli by vás také zajímat…