zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z rodiny s novinářskou tradicí; jeho otec byl redaktorem vědeckého časopisu Illinois Magazine a také matka přispívala do místních periodik. V dospívání trpěl nadváhou, proto musel držet přísnou dietu. Původně se chtěl stát profesionálním ochráncem přírody, proto začal na Illinois State University nejprve studovat ekologii, ale posléze přestoupil na dramatické umění, kterému se stále víc věnoval také prakticky.

V roce 1976 v Chicagu s Garym Sinisem a dalšími osmi spolužáky spoluzaložil avantgardní divadelní soubor Steppenwolf Theatre Company, na jehož inscenacích významných dramatických děl moderních autorů (mj. T. Williams, A. Miller, L. Wilson a H. Pinter) se podílel jako herec, režisér a výtvarník. 1982 toto umělecké společenství hostovalo na scéně mimobroadwayského divadla Cherry Lane Theatre s hrou Sama Sheparda Opravdový Západ, v níž J. M. zaujal rolí Leeho; za její ztvárnění získal cenu Obie a Cenu Josepha Jeffersona.

Ve filmu se prosadil hned svou první úlohou slepého pana Willa, která mu ve společenském dramatu Místa v srdci (r. R. Benton) vynesla nominaci na Oscara 1984. Po boku Dustina Hoffmana slavil 1984 velký úspěch na Broadwayi v dramatu Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího, v jejíž TV verzi (r. V. Schlöndorff) si zopakoval tutéž roli Biffa Lomana a obdržel za ni cenu Emmy 1986.

Mezinárodní popularitu si vydobyl sugestivní kreací, jakou předvedl v postavě intrikánského a záletnického vikomta Valmonta, který se stane obětí vlastních milostných vášní, ve stejnojmenné film. adaptaci románu v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (r. S. Frears). Strhující výkon podal rovněž ve stejnojmenném film. přepisu novely Johna Steinbecka O myších a lidech (r. G. Sinise), kde ztělesnil stejně jako na divadle dobráckého retardovaného hromotluka Lennieho, o něhož se stará a s nímž putuje po kalifornských farmách za prací bývalý kovboj (Gary Sinise).

Naivita, nevinnost a ušlechtilé srdce vyzařuje z jeho další velké postavy, z brýlatého outsidera Abela, který svou nezištně upřímnou náklonost k dětem propůjčil v dobrém úmyslu do služeb nacistické ideologie, ve film. přepisu románu Michela Tourniera Král duchů (r. V. Schlöndorff). Jeho osobitý herecký styl, vyznačující se dynamickým, nervně expresívním projevem, se opírá o bohaté divadelní zkušenosti, které si i nadále prohlubuje na jevišti. 1982-88 byl ženatý s herečkou Glenne Headlyovou, s níž má dvě děti (Loewry a Amandine). Od roku 1989 je jeho partnerkou Nicoletta Peyran.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…