zavřít
upravit profil

malíř

narozen: 23. 12. 1870 Rutherford, New Jersey, USA  † 2. 10. 1953 Cape Split, Maine

Upravit životopis

Životopis

John Marin byl americký malíř.

Život a dílo
Narodil se roku 1870. Jeho matka zemřela devět dnů po jeho narození. Vychovali jej prarodiče a jeho dvě neprovdané tety, otec do výchovy nezasahoval. Rok studoval na Stevens Institute of Technology, střídal různá zaměstnání, šest let se pokoušel prosadit jako architekt. V roce 1905 odjel do Evropy, kde cestoval a maloval akvarely, ovlivněn impresionismem a symbolismem. V Paříži se setkal s Edwardem Steichenem, který poslal jeho malby Alfredovi Stieglitzovi do New Yorku, aby je vystavil. Tím začalo čtyřicetileté partnerství galeristy Stieglitze a malíře Marina.

Vrátil se z Evropy do Spojených států v roce 1910 a energicky se pustil do dalšího malování městské a venkovské krajiny. Roku 1914 poprvé navštívil Main, který si zamiloval a každoročně se vracel. Jeho malby z dvacátých let byly ovlivněny kubismem a futurismem. Od třicátých let maloval rovněž oleje.

V polovině třicátých let se dočkal uznání. V roce 1936 měl retrospektivní výstavu v newyorském Muzeu moderního umění, v roce 1947 putovní výstavu ve Washingtonu, Minneapolisu a Bostonu. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách mnoha amerických muzeích. Zemřel roku 1953.

John Marin

82 let, malíř