zavřít
Upravit životopis

Životopis

John Nettles prožil dětství a mládí se svými adoptivními rodiči v St. Austell v hrabství Corwall, kde odchodil všechny stupně škol až po univerzitu, na níž studoval historii a filozofii. Brzy však přešel k divadlu. Hrál v mnoha slavných souborech včetně Královské shakespearovské společnosti. Také se začal objevovat v televizi, ale na svou chvilku slávy si musel počkat téměř deset let. V roce 2010 řád důstojníka britského impéria.

Přišla, když jej v roce 1980 obsadili do seriálu Bergerac, který neměl nic společného s nosatým romantikem, ale byl seriálem detektivním, v němž John Nettles ztvárnil detektiva seržanta Jamese Bergeraka z ostrova Jersey. Kvůli natáčení se herec na ostrov prakticky přestěhoval a prožil zde deset let, i když odbíhal k divadelním rolím do všech možných britských divadel i k práci pro rozhlasovou stanici BBC. Na vrcholu slávy sledovalo každý případ detektiva Bergeraka deset milionů diváků, přesto jednoho dne seriál skončil a Nettles krátce nato opustil Jersey a přestěhoval se s druhou manželkou do venkovského sídla nedaleko shakespearovského Stratfordu nad Avonou. Při natáčení seriálu Bergerac měl poměr s Lizou Goddard, která jejich vztah popřela a zažalovala tisk který tuto zprávu zveřejnil. John Nettles se o tomto vyjídřil takto: "Ona dostala zaplacené peníze za to, že měla poměr se mnou?... cítil jsem se strašně". Rozvedeného holkaře a bývalého alkoholika Jamese Bergeraka vyměnil za počestného klidného a rozvážného otce rodiny inspektora Barnabyho. Rozdíl obou policistů, kteří se stali dlouholetým osudem Johna Nettlese, svědčí o jeho schopnosti zcela se proměnit pro novou roli.

Barnaby je dnes stejně oblíbený, jako býval Bergerac a jistě se dočkáme dalších případů Vražd v Midsomeru. To ovšem neznamená, že by John Nettles svou práci redukoval pouze na televizní seriál. Pilně hraje v pantomimických představeních a zároveň zní jeho hlas z rozhlasového pořadu Airport na BBC1. Když najde čas, zajíždí na svůj oblíbený ostrov Jersey, kde kořeny zapustila jeho dcera Emma a její rodina,kde se narodil i jeho vnuk Nathan John. Emma pracuje na ostrově Jersey jako policistka. Při tom všem stihl napsat tři vzpomínkové knihy, plné bohatých zážitků.

Mohli by vás také zajímat…