Významná kanadská písničkářka (zpěvačka, kytaristka, pianistka, skladatelka) pohybující se v oblasti folku i jazzu. Vl. jm. Roberta Joan Anderson (nar. 1943). Studovala umění a zpívat začala v r. 1962 v kavárně v Calgary. Později začíná i sama...

Životopis

Významná kanadská písničkářka (zpěvačka, kytaristka, pianistka, skladatelka) pohybující se v oblasti folku i jazzu. Vl. jm. Roberta Joan Anderson (nar. 1943). Studovala umění a zpívat začala v r. 1962 v kavárně v Calgary. Později začíná i sama skládat (pod vlivem B. Dylana).

Joni Mitchell se v r. 1965 provdala za folk. zpěváka Chucka Mitchella (po 2 letech se rozvedli). V následujícím roce se stěhuje do Detroitu a poté do N.Y.C. (1967). Brzy odchází do L.A., kde také vzniká debutové album. Joni Mitchell začíná vystupovat i na velkých koncertech (např. Miami Pop Festival). Na počest festivalu ve Woodstocku, jehož se sama nezúčastnila, napsala slavnou stejnojmennou skladbu, kterou proslavili CSN&Y. Vzestup popularity je doprovázen úspěšným albem Clouds (1969), následně oceněném Grammy. Velmi dobrý ohlas má i deska Ladies Of The Canyon (1970) a píseň Woodstock (1970). Albem Blue (1971) se prosazuje také v Anglii.

Přední pozice v dané hudební oblasti si udržuje až do konce 70. let. Velmi úspěšné je např. první jazzovější album Court And Spark (1974), které obsahuje hit Help Me i skladbu Down To You, oceněnou Grammy. Stejně dobře si vede deska Miles Of Aisles (1974). V r. 1975 se účastní Rolling Thunder Revue. V období vydání experimentálnějšího, ale velmi úspěšného alba Hissing Of Summer Lawns (1975) začíná tíhnout k fusion music.

Album Mingus (1979) přineslo skladby Charlese Minguse k nimž Joni Mitchell dodělala texty. Na desce Shadows And Light (1980) ji doprovázejí m.j. Pat Metheny - g, Jaco Pastorius - bg a Michael Brecker - sax. Na albu Dog Eat Dog (1985) se podílí Thomas Dolby.

V 2. pol. 80. let se věnuje hlavně malování (její akvarely se objevují i na obalech alb). Jistý comeback zaznamenává albem Night Ride Home (1991). Za desku Turbulent Indigo (1994) dostává Grammy. Písně Joni Mitchellové zpívali m.j. i Judy Collins, Fairport Convention či Frank Sinatra.