zavřít
Upravit životopis

Životopis

Joris Mathijsen je nizozemský fotbalový obránce v současnosti hájící barvy rotterdamského klubu Feyenoord.

Klubová kariéra
Ve velmi krátkém čase se stal Mathijsen jedním z nejlepších nizozemských obránců a trenér reprezentace Marco van Basten začal budovat nizozemskou obranu s ním v základní sestavě. V roce 2004 ho koupil z Willem II Tilburg jiný nizozemský klub AZ Alkmaar a Mathijsen začal fotbalově růst.

Jeho dosavadním největším úspěchem je s Alkmaarem semifinále poháru UEFA v sezóně 2004/05, ale právě v něm si přivodil velké zranění kolena, které jej vyřadilo na půl roku ze hry. Po zranění se opět dostal do formy.

V létě 2006 se rozhodl opustit AZ Alkmaar a vyzkoušet zahraniční angažmá, přestoupil do německého mužstva Hamburger SV, kde v roce 2008 podepsal prodloužení kontraktu až do léta 2012.

Nicméně v červnu 2011 Hamburg opouští a přestupuje do španělského klubu hrajícího nejvyšší soutěž Primera División Málaga CF.

Feyenoord
V létě 2012 se jej Málaga pokusila nabídnout k prodeji a několik nizozemských klubů včetně Ajaxu a Feyenoordu projevilo zájem. 10. srpna 2012 Mathijsen podepsal smlouvu s rotterdamským klubem Feyenoord.

V úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy 2012/13 23. srpna 2012 se střetl Feyenoord doma se Spartou Praha a hosté vedli po prvním poločase 0:2 góly Václava Kadlece. Joris Mathijsen odehrál na postu stopera celý zápas, v němž Feyenoord dokázal v závěru ještě vyrovnat na konečných 2:2. V pražské odvetě však Feyenoord prohrál 0:2 a do základní skupiny Evropské ligy nepostoupil. Mathijsen odehrál opět celé utkání.

Reprezentační kariéra
Mathijsenovy narůstající formy si všiml i reprezentační trenér Marco van Basten. 17. listopadu 2004 debutoval v A-mužstvu Nizozemí při vítězství 3:0 v Andoře. První gól v národním dresu seniorské reprezentace vstřelil Mathijsen 2. října 2006 na stadionu Josy Barthela proti Lucembursku, když v kvalifikačním utkání na Mistrovství Evropy 2008 vstřelil v 18. minutě jediný, vítězný gól zápasu.

Joris Mathijsen se dostal v roce 2006 do výběru Nizozemska pro Mistrovství světa, kde mužstvo vypadlo v osmifinále s Portugalskem po výsledku 0:1.

Zahrál si pod Marco van Bastenem i na Euru 2008, kde Holanďané podlehli ve čtvrtfinále Rusku 1:3.

Trenér Bert van Marwijk jej nominoval také na Mistrovství světa v roce 2010 v Jihoafrické republice. Mathijsen odehrál v základní sestavě celé úvodní utkání 14. června proti Dánsku, které Nizozemí vyhrálo 2:0. Na turnaji pak dokráčelo až do finále, v němž podlehlo Španělsku 0:1.

EURO 2012
Mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině se Nizozemsku vůbec nezdařilo. Ačkoli bylo po suvérénní kvalifikaci považováno za jednoho z největších favoritů, prohrálo v základní skupině B všechny tři zápasy (v tzv. „skupině smrti“ postupně 0:1 s Dánskem, 1:2 s Německem a 1:2 s Portugalskem) a skončilo na posledním místě. Mathijsen odehrál zápasy s Německem a Portugalskem.

Joris Mathijsen

37 let, fotbalista