zavřít
Upravit životopis

Životopis

Zpěvák a kytarista pocházející z Portorika (1945), od narození slepý. Všestranný hudebník ovládají též banjo, mandolínu, keyb, akordeon, harm. Od svých 5 let žije v N.Y.C., kde se začíná učit hrát na kytaru. Muzikantsky vychází z latinskoamerické hudby, flamenca, R&B a folku. Pěvecky ovlivněn Rayem Charlesem.

Začínal ve folkových klubech v Greenwich Village. První nahrávky z r. 1964 nedosáhly vyráznějšího úspěchu. V témže roce ale vzbudil pozornost na festivalu v Newportu. O rok později sklízí úspěchy písněmi zpívanými ve španělštině. Nahrává v Argentině, Mexiku a Venezuele. V r. 1968 má obrovský hit s převzatou skladbou Light My Fire (od Doors). Od té doby se stává všeobecně známým především díky svým osobitým, soulově laděným coververzím známých písní.

Albem Feliciano! (1967) se prosazuje i v Anglii. Za r. 1968 získává dvě ceny Grammy. Velmi úspěšné je i album 10 To 23 (1969), ale v polovině 70. let jeho popularita (mimo latinskoamerický trh) klesá. Jeho trvající významné postavení u španělsky mluvícího publika dokládají m.j. i další ceny Grammy získané v průběhu 80. let.

Mohli by vás také zajímat…