zavřít
Upravit životopis

Životopis

Dosud byl posledním odchovancem českobudějovického hokeje, který si nikdy nezahrál extraligu v dresu mateřských Českých Budějovic. V neděli 16. září proti Plzni Josef Melichar tento fakt prolomil, poprvé během své profesionální kariéry oblékl dres jihočeského klubu a výborným výkonem přispěl k vítězství 3:1. Narodil se 20. ledna 1979 v Českých Budějovicích. Od malička patřil k nejlepším obráncům, kteří se pod Černou věží narodili. Mimo hokejový přehled vynikal i urostlou postavou, kterou jasně převyšoval ostatní vrstevníky.

Už v osmnácti letech si jej vzal do přípravy tehdejší kouč HC České Budějovice Vladimír Caldr a počítal s Melicharem do užšího extraligového kádru. Jenže čáru přes rozpočet mu tehdy udělal odchod talentovaného beka do zámoří. V červnu si jej totiž 71. tahem celkově vybral tým Pittsburgh Penguins, v srpnu vycítil šanci na prosazení se mezi absolutní světovou elitou.

Dva roky působil v juniorské WHL, kde hájil barvy týmu TriCity Americans a definitivně na sebe upozornil skauty kanadsko-americké NHL. V roce 1998 byl totiž například nominován na cenu pro nejlepšího beka Western Hockey League, v sezoně 1999/2000 pak coby hráč farmářského týmu Pittsburghu Wilkes-Barre odehrál jako jediný muž sestavy kompletní porci osmdesáti zápasů.

I to mu otevřelo cestu mezi mantinely nejprestižnější soutěže světa. I když…dne 6. října 2000 sice Melichar debutoval v NHL, ale nebylo to v severní Americe, nýbrž v Japonsku, kde „Tučňáci“ sehráli svůj dvojzápas s Nashvillem. Melichar nastoupil hned v prvním utkání, který Pittsburg prohrál 1:3. Celkově to pro něj byla úspěšná sezona. Pod vedením českého kouče Ivana Hlinky odehrál za Pittsburgh osmnáct zápasů, v barvách farmářského Wilkes-Barre se dostal až do finále AHL o slavný Calder Cup, kde však nad síly jeho mužstva byl celek St. John Flames.

Další ročník již jednoznačně patřil do základní sestavy Penguins. Odehrál celkem šedesát zápasů, než jej v únoru vyřadilo ze hry komplikované zranění ramena, které jej zpět na led pustilo až po více než roce. Před startem ročníku 2003 / 2004 však již byl opět v plné polní připraven na start další sezony. V týmu Pittsburghu, kterému se během necelých tří let zcela rozpadla silná sestava z přelomu tisíciletí, patřil ke klíčovým postavám mužstva. Nastoupil ke všem dvaaosmdesáti duelům, v lednu roku 2004 dokonce vstřelil Tampě Bay svůj vůbec první gól v NHL. Výborné výkony mu vynesly nominaci do reprezentačního kempu před pražským mistrovstvím světa. Do vybrané třiadvacítky hráčů se však Melichar nakonec nedostal.

V Čechách si ale přeci jen zahrál. Pracovně-právní spor mezi zástupci kanadsko-americké NHL a hráčskou asociací NHLPA vyústil v celosezónní výluku, kvůli které se nejprestižnější soutěž světa poprvé ve své historii vůbec nerozběhla. Melichar se tehdy domluvil na roční smlouvě s týmem Sparty Praha, v jehož dresu si odbyl svou extraligovou premiéru. Kvůli zdravotním problémům ale odehrál v základní části jen třináct zápasů, dalších pět pak přidal v následném play-off, kde Sparta ostudně pohořela na bojovnějších Vítkovicích.

Do obnovené NHL se vrátil jako zástupce kapitána a ve dvaasedmdesáti zápasech v sezoně 2005 / 2006 si připsal dosud nejlepších patnáct kanadských bodů. Rok na to se s týmem Penguins podíval poprvé v kariéře do bojů o Stanley Cup, kde však Pittsburghu vystavila červenou hned v prvním kole Ottawa. Tím se prozatím jeho zámořská kariéra uzavřela. Teprve čas ukáže, na jak dlouho.