zavřít
upravit profil

sportovec, sportovní organizátor

narozen: 29. 6. 1869 Československo  † 17. 1. 1933 Československo

Upravit životopis

Životopis

Josef Rössler-Ořovský, narozený 29. června 1869, byl český sportovec a sportovní organizátor.

Patří k největším postavám českého sportu. Má zásluhy na zavedení řady sportů v českých zemích. Spolupracoval při zakládání četných klubů a sportovních svazů. Byl především výborným veslařem, ale byl činný i v rychlobruslení, v ledním hokeji, tenise, jachtingu, lehké i těžké atletice, fotbalu a kanoistice.

Byl také vynikajícím diplomat (hovořil několika jazyky) a hlavně díky jeho úsilí (spolu s Dr. Jiřím Guthem–Jarkovským) se čeští sportovci zúčastnili olympijských her ve Stockholmu jako samostatná země.

- V roce 1881 (ve svých 12 letech) založil spolu se svými spolužáky „Bruslařský klub“
- 13. března 1887 uspořádal jedny z vůbec prvních atletických závodů
- V roce 1887 také objednal z Norska brusle a dva páry lyží (Lyže objednal v podstatě omylem, neboť když si psal o ceník bruslí, připsal pod jméno „Bruslařský klub Praha“. To si v Norsku vyložili jako Bruslar ski klub – Bruslarův lyžařský klub – a ke katalogu bruslí přiložili i nabídku lyží.)
- V zimě roku 1887 založil ski-klub. Jednalo se o první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie
- V roce 1893 založil I. Český lawn tennis club a Český yacht klub
- 29. březen 1896 řídil první derby Sparta–Slavia, ke kterému též přeložil první fotbalová pravidla.
- 21. listopadu 1903 byl z jeho iniciativy založen Svaz lyžařů v Království českém. Jednalo se o vůbec první lyžařský svaz na světě.
- V letech 1908 až 1912 se zasloužil o propagaci a zavedení kanadských „canoes“ v Čechách a tím položil základ pro rozvoj vodní turistiky.
- V říjnu 1918, při vzniku republiky organizoval a řídil tzv. skautskou poštu, která zajišťovala kurýrní službu mezi vznikajícími státními orgány. Byl totiž také vášnivým filatelistou a členem nejstaršího českého filatelistického klubu - Klubu českých filatelistů.
- Je pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze

Josef Rössler

63 let, sportovec, sportovní organizátor