zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký hudebník a herec Josh Groban (celým jm. Joshua Winslow Groban) se narodil 27. února 1981 v kalifornském Los Angeles. Jeho otec Jack Groban je byznysmen a mimo jiné zakladatelem firmy Jack Groban & Associates, zaměřující se na vyhledávání zaměstnanců s neobyčejnými schopnostmi a potenciálem. Matka Lindy (rozená Johnston) byla učitelkou, umělkyní a interiérovou designerkou. Oba rodiče se hlásí k episkopální církvi Spojených států amerických. Mladší bratr Chris, narozený na den přesně čtyři roky po Joshovi, se pohybuje ve filmové branži. Věnuje se především střihu, ale mimo to si vyzkoušel i roli režiséra, kameramana a producenta. Většinou šlo o krátkometrážní a dokumentární snímky.

Jack a Lindy svým dětem od raného dětství vtloukali do hlavy lásku k hudbě a divadlu a seznámili je s různorodostí hudebních žánrů. Josh byl zprvu inspirován takovými umělci jakými jsou např. Mandy Patinkin nebo Luciano Pavarotti. Stejně tak jej zaujal i písničkář Paul Simon, kterého v roce 2006 magazín Time označil za jednoho ze sta lidí, tvořících náš svět. CD Graceland od Paula Simona bylo vlastně úplně prvním, které kdy Josh Groban dostal darem.

Talent ukázal už na základní škole, ale s hodinami zpěvu otálel
Na sedmém stupni základní školy byl vybrán jako sólista pro školní show. Vzešel z jakéhosi místního konkurzu, kde svého učitele doslova očaroval svým hlasem během interpretace písně “'S Wonderful” z roku 1927. Tu ve zmíněném roce složili bratři George a Ira Gershwinovi a poprvé se objevila v Broadwayském muzikálu Funny Face, kde ji přednesli Adele Astaire a Allen Kearns. Je pravda, že se tímto žánrem vcelku lišil od svých spolužáků, kteří se tou dobou zajímali převážně o rap.

Groban se před tímto výkonem zaměřoval spíše na herectví a z jeho školních rolí tak můžeme jmenovat např. postavu Tevyeho ve školní verzi muzikálu Šumař na střeše, dle knihy spisovatele Šoloma Alejchema.

Je překvapující, že takto talentovaný začal na hodiny zpěvu docházet až během studia na juniorské střední škole. V roce 1999 absolvoval uměleckou školu Los Angeles County High School for the Arts, obor muzikálového herectví.

Groban jako náhradník Andrea Bocelliho
V sedmnácti letech se na něj usmálo štěstí - producent, skladatel a držitel Grammy David Foster zkontaktoval Grobanova učitele zpěvu, Setha Riggse, s požadavkem na umělce, který by mohl vystoupit u příležitosti různých významných událostí. Z nahrávek různých studentů si Foster vybral právě tu Grobanovu.

Tím vlastně Grobanova kariéra nabrala úplně nový směr. Hned v roce 1999 vystoupil u příležitosti inaugurace 37. guvernéra státu Kalifornie, Graye Davise, a poprvé v životě tak vystoupil před dvaceti-tisícovým davem. Krátce nato, během předávání cen Grammy 1999, zazpíval duet se Celine Dion. Fosterovu píseň "The Prayer" měla Celine původně odzpívat s Andreou Bocellim. Tenor se však nemohl zúčastnit zkoušek, a tak Foster požádal právě Grobana. Ten se samozřejmě netajil obrovskou nervozitou a zpočátku chtěl žádost odmítnout. Zároveň si uvědomil, že jde o životní šanci a na Grammy vystoupil. Tam zaujal moderátorku celého večera a televizní osobnost Rosie O'Donnell, jež jej na další týden pozvala do své televizní talk show The Rosie O'Donnell Show stanice NBC. Na dalších akcích organizovaných Davidem Fosterem upoutal pozornost producenta Davida E. Kelleyho, který tou dobou pracoval na televizním seriálu Ally McBealová. Kelley Grobanovi nabídl ztvárnění postavy Malcolma Wyatta v jedné z epizod. Po jejím odvysílání v roce 2001, dostali tvůrci tisíce emailů od spokojených diváků, žádajících návrat postavy Wyatta i v některé z dalších epizod. Tvůrci byli potěšeni především pěveckým výkonem Wyatta a diváckým žádostem vyhověli.

Studia jdou stranou a Josh vydává debutové album
V době, kdy Groban plánoval muzikálová studia na Carnegie Mellon University v Pittsburghu, dostal nabídku od Fosterova vydavatelství 143 Records, spadajícího pod giganta Warner Records. Bylo jen na Grobanovi, jakou kariérní cestu si zvolí a zda jsou pro něj důležitější studia nebo opravdový život v šoubyznysu. Po dlouhém váhání se rozhodl využít Fosterovi nabídky a vtrhnul do velkého světa hudby.

Nahrávací společnost si však zpočátku nevěděla rady, jak se vlastně k Joshově prvnímu albu postavit. Vzhled krasavce mu předurčoval spíše dráhu popového zpěváka, ale zkušenosti v oblasti klasické hudby zase nahrávaly do karet opernímu stylu. Nakonec šlo o jakýsi kompromis a debutové album s názvem Josh Groban, tak po vydání v roce 2001 obsahovalo kombinaci rocku, popu a klasické hudby v angličtině, italštině a španělštině.

Ve stejném roce přispěl duetem "For Always", nahraným společně s kanadsko-belgickou zpěvačkou Larou Fabian, na soundtrack k dobrodružnému sci-fi A.I. Umělá inteligence (Artificial Intelligence: AI), režiséra Stevena Spielberga.

Tou dobou navíc vystupoval po boku takových umělců, jako jsou např. Elton John, Robin Williams, Stevie Wonder a hrál na akcích organizovaných osobnostmi typu Bill a Hillary Clintonovi, tenistou Andre Agassim či herečkou Michelle Pfeiffer.

Miliardy očí sledující ukončení ZOH 2002
V únoru 2002 vystoupil během závěrečného ceremoniálu 19. Zimních Olympijských her konaných v Salt Lake City. Společně s velšskou zpěvačkou Charlotte Church zde přednesli píseň "The Prayer", jež je součástí Grobanova debutového alba. Tento ceremoniál sledovalo po celém světě více než miliarda a půl lidí a zpěvák tak měl šanci vybudovat slušnou fanouškovskou základnu.

Koncem roku 2002 odvysílal živý koncert prostřednictvím PBS (Public Broadcasting Service), zazpíval na koncertě u příležitosti předávání Nobelových cen a vystoupil na Vánočním koncertu ve Vatikánu. Hned další rok byl součástí koncertu Davida Fostera organizovaného u příležitosti Mezinárodního dne dětí (World Children's Day). Během všech těchto událostí sdílel pódium s celebritami nejvyššího formátu, za všechny jmenujme např. irskou hudební skupinu The Corrs, zpěváky Stinga, Lionela Richieho, Nicka Cartera, Enrique Iglesiase, Ronana Keatinga či zpěvačku Celine Dion.

Nejprodávanější album první dekády 21. století
Dalším z důležitých milníků Grobanovi kariéry by listopad 2003, kdy přišel s druhým studiovým albem nesoucím název Closer. Stejně jako v případě debutu se i zde setkáváme se songy nejen v angličtině, ale také italštině, francouzštině a španělštině. Album debutovalo na čtvrté příčce hitparády dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP na území USA, Billboard 200 a v devátém týdnu od vydání se dokonce vyhouplo na první příčku žebříčku. Paradoxně mu k tomu stačilo jen asi 110 tisíc prodaných kusů, zatímco v případě prvního týdne medailové pozice nedosáhl ani s 375 tisíci prodanými kusy. O úspěchu celého alba však svědčí především fakt, že se stalo nejprodávanějším albem klasické hudby celé první dekády 21. století. Grobanovi určitě v nemalé míře pomohlo to, že dostával obrovský prostor ve všech možných typech médií včetně, tehdy ještě ne tak rozšířeného internetu. Někteří jej nazývají první opravdovou Internetovou celebritou.

Nominace na významné hudební ceny
Zatímco pro soundtrack k historickému megafilmu Troja (Troy, 2004, rež. Wolfgang Petersen) nazpíval song "Remember", dobrodružný animák Polární express (The Polar Express, 2004, rež. Robert Zemeckis) byl doplněn o Joshův song "Believe". Ten se mohl pyšnit cenou Grammy v kategorii Nejlepší píseň pro film, televizi a vizuální média (Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media) a navíc i Oscarovou nominací na Nejlepší původní píseň (Best Original Song). O stejnou kategorii bojoval i na 62. ročníku udílení Zlatých glóbů.

Sám Groban neúspěšně usiloval o ovládnutí kategorie Oblíbený mužský umělec (Favorite Male Artist) hned na dvou významných ceremoniálech - American Music Awards a People's Choice Award. Za zmínku stojí také první nominace na Grammy v kategorii Nejlepší mužský pěvecký výkon (Best Male Pop Vocal Performance), kterou si vysloužil za svoji interpretaci písně "You Raise Me Up".

Světové turné s albem Awake
13. září 2006 vydává své v pořadí třetí studiové album Awake. To narozdíl od Grobanových předchozích, nabízí o trošku modernější nádech. Kromě klasického piana, na které jsme ze zpěvákových písní zvyklí se tu setkáváme s větší škálou hudebních nástrojů. Singl "You Are Loved (Don't Give Up)" se objevil i v epizodě Lisa the Drama Queen z 20. řady seriálu Simpsonovi. Lisa je společně s postavou Juliet Hobbes velkou milovnicí Joshe Grobana a jeho píseň tak můžeme slyšet právě z úst těchto animovaných postav.

Období od 17. února 2007 do 18. října stejného roku se neslo ve znamení světového turné Awake Tour. Ani jeden z více než sedmdesátky koncertů se nekonal v České republice. Diváci však měli šanci vidět Grobana v některých evropských metropolích, nejblíže asi v německém Frankfurtu nad Mohanem.

Josh vydává jedno z nejprodávanějších vánočních alb historie
Mnozí z fanoušků Joshe Grobana si vánoční svátky roku 2007 spestřili jeho čtvrtým, vánočně laděným albem Noël. To se na pultech objevilo 9. října a v USA se stalo nejprodávanějším albem roku 2007, v roce 2008 si získalo pozici nejprodávanějšího vánočního alba a do dnešního dne se drží v první desítce nejprodávanějších Vánočních alb od roku 1991, kdy začalo měření pomoci systému Nielsen SoundScan. Joshovo album bylo mezi nominovanými na 51. udílení Grammy, kde bojovalo o pozici Nejlepšího tradičního popového vokálního alba (Best Traditional Pop Vocal Album).

Páté studiové album Illuminations spatřilo světlo světa v polovině listopadu 2010 a k jeho velkým plusům patří, jak jsme u Grobana zvyklí, multijazyčnost. Song "Você Existe Em Mim" je vůbec prvním portugalským songem v kariéře Joshe Grobana. Během následného turné Straight to You Tour odehrál více než osmdesát koncertů, ale naši zemi minul i tentokrát.

All That Echoes, to je název šestého alba z února 2013. To bylo vůbec prvním Joshovým albem, debutujícím na první příčce žebříčku Billboard 200, kdy se ho během tohoto týdne jen na území USA prodalo téměř 150 tisíc kopií. I toto album se dočkalo propagace skrze světové turné, All That Echoes World Tour. Je myslím zbytečné upozorňovat na fakt, že kdo z čechů chtěl zpěváka vidět naživo, musel vyrazit do Německa, Rakouska, Francie či jiných evropských zemí. Většina hudebních kritiků nešetřila při hodnocení jednotlivých koncertů chválou. Josh to s fanoušky prostě umí!

Muzikálové písně a Broadwayský debut
Sedmé studiové album Stages se od předchozích lišilo hlavně tím, že se skládalo z písní hraných v divadelních představeních na Broadwayi. Grobanovi vyneslo nominaci na Grammy za Nejlepší tradiční popové vokální album (Best Traditional Pop Vocal Album).

Hned v následujícím roce si sám na Broadwayi zahrál, debutoval rolí Pierre Bezukhova v muzikálu Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812 vytvořeném na motivy románu Lva Nikolajeviče Tolstého, Vojna a mír. Za ztvárnění Pierreho si vysloužil nominaci na Tony Awards v kategorii Nejlepší herec v muzikálu (Best Actor in a Musical). Takže z opěvovaného zpěváka se rázem stává i herec… a úspěšný!

21. září 2018 vychází album Bridges debutující na druhé příčce Billboard 200. Groban se zde autorsky podílel na devíti z dvanácti songů (v případě deluxe edice ze čtrnácti songů). Od konce roku 2018 do asi poloviny následujícího roku odehrál desítky koncertů v rámci svého Bridges Tour.

Televizní a filmové příležitosti
Během své hudební kariéry se čas od času objevil v epizodách různých televizních seriálů. Kromě již dříve zmíněného debutu v Ally McBealové můžeme jmenovat i seriál Kancl nebo významnou postavu poručíka Anthony Caruse z kriminální série Dobrej polda (2018).

Pozadu nezůstal ani co se týká filmových rolí, ztvárnil např. postavu právního zástupce Richarda v komedii Bláznivá, zatracená láska (Crazy, Stupid, Love., 2011, rež. Glenn Ficarra a John Requa) a jednu z hlavních postav v nezávislé komedii Coffee Town (2013, rež. Brad Copeland).

Josh Groban a jeho lásky
V letech 2003 - 2006 chodil s herečkou a modelkou January Jones. Po krátkém románku se zpěvačkou Katy Perry (2009), herečkami Selmou Blair (2010) a Michelle Trachtenberg (2012) mu to nějaký čas klapalo s herečkou Kat Dennings. Po jejím boku byl vídán téměř dva roky v období od konce roku 2014 do poloviny 2016. Od roku 2017 pak chodí s herečkou, scénáristkou a spisovatelkou Schuyler Helford.

Zajímavosti
24. května 2011, během finále americké televizní soutěže Dancing with the Stars, jejíž českou verzi známe pod názvem StarDance, když hvězdy tančí, překvapil českou topmodelku Petru Němcovou. Ta tančila na jeho hitovku "You Raise Me Up" a byla doslova šokována, když zjistila, že píseň jí naživo, zpíval sám Josh Groban.

Jeho bývalá přítelkyně Katy Perry se nechala slyšet, že Josh Groban je předmětem její písně "The One That Got Away".

Josh Groban

41 let, herec, zpěvák, skladatel, pianista, moderátor pěvecké soutěže Rising Star

Mohli by vás také zajímat…