zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal v Newportu, na ostrově Rhodos a v Evropě. Vystudoval sociologii na University of Rhode Island, kde účinkoval v několika školních divadelních představeních. Vystřídal řadu zaměstnání (sociální pracovník, učitel, reportér) a ve třiceti letech opustil práci v obchodě a přidal se k mimobroadwayské divadelní společnosti. Později na sebe upozornil úlohou Johna Williamsona v broadwayské inscenaci dramatu Davida Mameta Konkurenti (získal cenu Drama Desk Award 1984 a nominaci na cenu Tony 1984).

Zaujal svými výkony i na mimobroadwayských scénách, např. ve hrách Rogera Halla Rose, Franka D. Gilroye Last Licks, Arthura Millera Americké hodiny a Williama Shakespeara Macbeth a Richard III. Ve filmu a v TV vytvářel výrazné epizodní úlohy nesympatických nadřízených: obchodník Wing v komedii Konkurenti (r. B. Levinson); závistivý seržant Dickerson, jehož šikanování je vystaven populární rozhlasový diskžokej (Robin Williams), ve vojenské komedii z vietnamské války Dobré ráno, Vietname (r. B. Levinson).

I nadále ztělesňoval převážně padouchy (Švindlíři, Oheň, Lanaři, Únos, Vyjednávač), postavy morálně zkorumpované (Cvoci, Velkofilm) nebo s upjatým a nepříjemným chováním (Tequilový úsvit). Jednu z mála výjimek jeho kladných hrdinů představuje proslulý novinář Bob Woodward, odhalující pozadí smrti kultovního komika Johna Belushiho (Michael Chiklis), ve snímku Wired (r. L. Peerce).

Známý je také rolí kapitána Franka Bacha ve sci-fi seriálu Dark Skies (1996-97, Temné nebe - ČTV). Jako host vystoupil v TV seriálech The Equalizer, Spenser: For Hire (Spenser: K pronajmutí), L.A. Law (Právo v Los Angeles - ČTV), Lois & Clark: The New Adventures of Superman (Superman - ČTV), Birdland, The X-Files (Akta X - ČTV). Za vedlejší postavu strýce Raye Percyho v TV dramatu z 60. let Naděje byl nominován na cenu Emmy. V 90. letech patřil k nejzaměstnanějším hollywoodským hercům.

Mohli by vás také zajímat…