zavřít
Upravit životopis

Životopis

V sedmnácti letech opustila domov a církevní školu, aby se jako zpěvačka účastnila s rockovou skupinou ročního turné po Japonsku a Tchajwanu. Po návratu do Austrálie začala studovat na West Australia Institut of Technology, odkud přešla na National Institut of Dramatic Art v Sydney, kde zároveň zpívala po nočních klubech. První profesionální herecké zkušenosti získala v divadelním souboru Colina George v Adelaide. Postupně vystupovala na různých scénách v Sydney a posléze se představila dokonce na jevišti londýnského Royal Court Theatre v inscenaci hry Terryho Johnsona Bezvýznamnost.

Před film. kamerou sice debutovala už jako studentka, ale mezinárodní úspěch jí přinesla teprve role farmářské dívky se spisovatelskými ambicemi Sybylly Melvynové, která se bouří proti konvencím, ve film. adaptaci románu Miles Franklinové Moje skvělá kariéra (r. G. Armstrongová), za jejíž ztvárnění obdržela cenu BAFTA 1980 a cenu Australského film. ústavu. Během 80. let se prosadila jako výrazná charakterní herečka ve filmech australských tvůrců a záhy na sebe upozornila také v zámoří, zejm. ve Velké Británii a USA, kde vytvořila v životopisném TV snímku Žena jménem Golda titulní part mladé izraelské političky Goldy Meirové.

Za svůj výkon, jaký předvedla v roli anglické aristokratky Adely Questedové, hrdinky společensko-historického dramatu podle románu E. M. Forstera Cesta do Indie (r. D. Lean), byla nominována na Oscara 1984. Podruhé se ucházela (opět však neúspěšně) o Oscara 1992 úlohou citově frustrované Sally, která se pomalu vyrovnává s problémy milostného soužití, v hořké komedii Manželé a manželky (r. W. Allen). Dokonale ztvárňuje zatrpklé ženy, jež v křečovitých postojích odhalují své nitro.

Stejně úspěšně si počíná v TV, jak o tom svědčí Zlatý glóbus 1991 a nominace na cenu Emmy 1991, jimiž byla poctěna za roli Angličanky Mary Lindellové, která prožívá 2. světovou válku se svými dětmi v Paříži, v psychologickém dramatu Sama proti větru. J. D. se však neomezuje jen na práci ve filmu a TV, mnohokrát obhájila své renomé také na divadle v Austrálii a USA, kde hrála mj. v Ibsenově Heddě Gablerové a Shakespearově Králi Learovi. Je provdána za australského herce Colina Frielse, po jehož boku častokrát účinkovala na jevišti i před kamerou (Oklamání, Kangaroo a Vrchol přílivu).

Mohli by vás také zajímat…