zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je druhá dcera z pěti dětí obchodníka. Divadlu se začala věnovat už v internátní škole v Cranleighu, kde hrála Elizu Doolittleovou v muzikálu My Fair Lady. Rok navštěvovala výtvarnou školu Farnham Art School a pak tři roky studovala herectví na londýnské Webber Douglas Academy. Od 1988 působila na různých provinčních jevištích; hrála Kateřinu Lintonovou v dramatizaci románu Emily Brontëové Bouřlivé výšiny (Crucible Theatre v Sheffieldu). Podnikla turné s manchesterským souborem Royal Exchange Theatre Company.

Z londýnských předměstských scén (Lyric Hammersmith, Hampstead Theatre), kde účinkovala mj. v hrách Christophera Hamptona Víra, naděje a blahovůle (Cena londýnských kritiků 1989) a Treats, byla angažována do hry Jeana Anouilhe Zkouška v divadle Almeida Theatre ve West Endu. Širšímu publiku se představila nejprve na TV obrazovce jako drogám propadlá dcera anglického ministra ve snímku Traffik, jako titulní postava historického miniseriálu o ruské carevně Mladá Kateřina Veliká (nominace na kanadskou cenu Genie 1991) a jako Stalinova utrápená žena Naďa v životopisné fresce Stalin.

Do historických kostýmů se musela oblékat zpočátku i před film. kamerou, kde ztvárnila Dceru ve výpravném podobenství Dítě z Maconu (r. P. Greenaway), Nostradamovu manželku Marii v životopisném filmu o legendárním astrologovi Nostradamus (r. R. Christian), manželku dvou bratrů Susannah v rodinné sáze Legenda o vášni (r. E. Zwick) a sympatickou lady Guineveru z Leonessu v romantické artušovské legendě První rytíř (r. J. Zucker).

Ke zvýšení své popularity přispěla titulní rolí Sabriny Fairchildové, dcery šoféra miliardářské rodiny, v romantické komedii Sabrina (r. S. Pollack). Zajímavý dramatický part vytvořila v komorním melodramatu Zajatci (r. A. Popeová), kde ztělesnila osamělou zubařku Rachel Cliffordovou, jejíž život se změní poté, co se ve vězení, kam nastoupí do ordinace na částečný úvazek, sblíží s jedním z vězňů (Tim Roth).

V září 2000 se představila po boku Toma Wilkinsona na jevišti londýnského Royal Court Theater v premiérové inscenaci dramatu Davida Hareho My Zinc Bed. Jako členka poroty se zúčastnila MFF v Karlových Varech 1996, kde byla o dva roky později hostem. Byla provdána za herce Ronyho Edwardse a nyní žije s londýnským gynekologem Willem Edridgem.

Mohli by vás také zajímat…