zavřít
Upravit životopis

Životopis

Julie Taymor - divadelní, filmová a operní režisérka, uvedla naposledy film Frida, ve kterém hráli Salma Hayek a Alfred Molina. Snímek získal šest nominací na Oscara a dvě z nich proměnil. Filmovým debutem Taymor byl v roce 1999 snímek Titus s Anthonym Hopkinsem a Jessicou Lange.

Taymor získala řadu cen za muzikál Lví král, který měl premiéru v roce 1997 v New Amsterodam Theater. Mezi ně patří i dvě ceny Tony: za nejlepší režii v muzikálu a za její původní návrhy kostýmů.

Na podzim 2004 mělo premiéru její nastudování opery Magická flétna, které dirigoval James Levine, a v současné době je v repertoáru Metropolitní opery. Poprvé Taymor režírovala operu v roce 1992 v Japonsku. Jednalo se o Stravinského Oidipus Rex. Roli Oidipa ztvárnil Philip Langridge a Iokasté Jessye Norman. Záznam tohoto představení měl premiéru na Sundance festivalu a vyhrál cenu poroty na montrealském festivalu. V roce 1993 proběhlo jeho mezinárodní vysílání, které mu vysloužilo cenu Emmy a v roce 1994 mezinárodní cenu klasické hudby za nejlepší operní představení.

První film, který Taymor adaptovala i režírovala, Fool‘s Fire, je založený na povídce Edgara Allana Poe Skokan. Měl premiéru na filmovém festivalu v Sundance a stanice PBS ho vysílala v březnu 1992. Na tokijském festivalu vyhrál cenu za nejlepší drama.

Taymor je autorkou několika úspěšných autobiografických knih. Na podzim roku 1999 byla ve Wexner Center for the Arts v Ohiu zahájena retrospektivní výstava čtvrtstoletí její práce, která se posléze přesunula do National Museum of Women in the Arts ve Washingtonu a Field Museum v Chicagu.

Nedávno spolupracovala s Elliotem Goldhentalem na původní opeře Grendel, která měla premiéru v roce 2006 v losangeleské opeře a posléze ji bylo možné zhlédnout na festivalu v Lincolnově centru.

Mohli by vás také zajímat…