zavřít
upravit profil

nacista, velitel ss

narozen: 13. 7. 1898 Mnichov, Německé císařství  † 16. 5. 1936 Mnichov, Německo

Upravit životopis

Životopis

Julius Schreck byl zakládající člen NSDAP a také první velitel Schutzstaffel (SS).

Julius Schreck sloužil v první světové válce a byl členem Freikorps von Epp. Do nacistické strany vstoupil v roce 1920, ve stejnou dobu jako Adolf Hitler, a vyvinulo se mezi nimi hluboké přátelství.

V roce 1921 byl Schreck jedním ze zakladatelů Sturmabteilungu (SA) a Stabswache, předchůdce SA s cílem chránit vedení NSDAP při veřejných akcích. V roce 1923 se Schreck účastnil Pivnicového puče a byl uvězněn v Landsbergu současně s Hitlerem, Hessem a ostatními nacistickými vůdci.

Když byla v roce 1925 NSDAP znovu založena, stal se Schreck historicky prvním vrchním velitelem (Reichsführerem) SS. (ačkoli Schreck se tak nikdy nenazýval).

V roce 1926 pracoval Schreck jako Hitlerův privátní šofér. V roce 1929 byl velitelem SS jmenován Heinrich Himmler. Schreck se stal Standartenführerem, ale nezasahoval do dění jako dřív. Po dalších šest let byl Hitlerovým osobním řidičem.

V roce 1936 onemocněl Julius Schreck meningitidou a 16. května zemřel. Hitler mu vystrojil velký státní pohřeb, přiněmž Hitler Schrecka chvalořečil. Jeho nástupcem postu Hitlerova šoféra se stal Erich Kempka.

Julius Schreck

37 let, nacista, velitel ss